Ерлинг Холанд вкара поредните си два гола, а Манчестър Сити се доближи на точка от лидера във Висшата лига Арсенал след 3:1 над Брайтън. Норвежецът счупи нови рекорди с двете попадения преди почивката, но след паузата Тросар се разписа и направи нервен мача за Гражданите. Кевин де Бройне успокои всички с невероятно попадение за 10-ата поредна победа като домакин.

Манчестър Сити направи три промени след загубата с 0:1 от Ливърпул. Нейтън Аке, Фил Фоудън и Илкай Гюндоган седнаха на пейката за сметка на Аймерик Лапорт, Джак Грийлиш и Риад Марес. Мениджърът на Брайтън Роберто де Дзерби не промени нищо след нулевото реми с Нотингам Форест.

Още от началото Сити натисна, но не създаде някакви сериозни положения. Имаше сериозни претенции за дузпа в 19-ата минута, когато Холанд изпревари вратаря при един пас на Де Бройне и бутна първи топката, която излезе отвъд линията. Вратарят Санчес обаче докосна крака на норвежеца, но дузпа не бе отсъдена.

3 минути след това Холанд откри резултата. Вратарят Едерсон със силен пас изведе нападателя, който овладя, подмина излезлия Санчес и прати топката в мрежата. Неговият 16-и гол в първенството и 21-и във всички турнири за сезона. Холанд е първият играч на Манчестър Сити от Серхио Агуеро през 2018, който се разписва в 7 поредни домакински мача на гражданите.

Сити поиска отново дузпа в 30-ата минута, когато Грийлиш се обърна и нахлу в наказателното, но бе спрян от шпагат на Уебстър. Повторенията показаха, че защитника е ударил глезена на Грийлиш.

Две минути по-късно Сити отново демонстрира невероятната си игра. Силва подаде към Грийлиш, който изведе Де Бройне, но белгиеца бе спрян с отчаян шпагат от Уебстър.

В края на полувремето Сити най-накрая получи дузпа. Крейг Поусън бе извикан на монитора да провери положението, при което Бернардо Силва бе съборен в наказателното поле. Този път рефера промени мнението си и отсъди наказателен удар.

Ерлинг Холанд сам изпълни и направи 2:0. 22-и гол в 15 мача за Манчестър Сити. 17-и гол за сезона във Висшата лига. Рекордът в турнира за един полусезон е 19 попадения, а Холанд има още 8 мача, за да го подобри. Норвежецът има 14 гола и 3 асистенции в осемте домакинства на Сити за сезона.

През миналия сезон във Висшата лига само трима играчи вкараха повече от 17-те попадения на Холанд до тук – Салах и Сон по 23 и Роналдо 18.

Вторият гол на Холанд пък бе под №600 откакто Пеп Гуардиола е начело на Манчестър Сити.

Второто полувреме започна с шанс за Сити. Чудесна атака изведе Риад Марес на чиста позиция вдясно, но удара на алжиреца бе спасен с крак от Санчес.

И точно, когато изглеждаше, че всичко е като разходка в парка за Манчестър Сити, Брайтън вкара гол. Чайките организираха отлична атака отляво при която топката стигна до Леандро Тросар. Белгиецът стреля от границата на наказателното поле в близкия ъгъл и въпреки плонжа на Едерсон, топката спря в мрежата.

Брайтън продължи да играе по-добре, а Тросар беше над всички. Белгиецът надбяга защитата на Сити  73-ата минута, но реши да завършва сам от малък ъгъл и Едерсон спаси. Уелбек беше бесен, защото беше на чиста позиция в центъра.

И когато изглеждаше, че Брайтън може да измъкне нещо, Кевин де Бройне реши всичко. Прекрасна атака отляво завърши с пас на Бернардо Силва към белгиеца. Де Бройне пое топката пред наказателното и с феноменален удар я заби в ъгъла. Откакто е дебютирал във Висшата лига Де Бройне има повече голове извън наказателното поле от всеки друг играч – 24.

С попадението си Де Бройне се изравни по голове за Манчестър Сити във Висшата лига с Яя Туре и Карлос Тевес. Тримата имат по 59. Пред белгиеца останаха само Давид Силва с 60, Рахийм Стърлинг с 91 и Серхио Агуеро със 184.

Това бе десета поредна победа у дома за Манчестър Сити с поне 3 отбелязани гола. Последната подобна поредица в английския елит бе на сметката на Астън Вила, който имаше 15 поредни домакински победи с поне 3 вкарани гола през 30-те години на миналия век.

МАНЧЕСТЪР СИТИ – БРАЙТЪН 3:1

1:0 Холанд 22, 2:0 Холанд 43 дузпа, 2:1 Тросар 53, 3:1 Де Бройне 75

МАНЧЕСТЪР С: Едерсон, Кансело, Аканджи, Диас, Лапорт, Де Бройне, Родри, Грийлиш (77 Палмър), Силва, Марес (62 Фоудън), Холанд (80 Алварес)

Жълти картони: Марес

БРАЙТЪН: Санчес, Велтман (66 Еступинян), Дънк, Уебстър, Грос (87 Сармиенто) , Мак Алистър (87 Гилмор), Кайседо, Тросар, Марч, Лалана (46 Лампти), Уелбек (79 Ундав)

Жълти картони: Кайседо, Грос, Еступинян