Рома спечели дебютното издание на третия по сила европейски клубен турнир Лигата на Конференциите, след като победи Фейенорд с 1:0. В герой за “вълците” на стадион “арена Комбетаре” в Тирана се превърна Николо Дзаниоло, който вкара единствения гол в 32-та минута.

През второто полувреме тимът на Жозе Моуриньо се дръпна в защита, докато нидерландците натиснаха сериозно. Отборът от Ротердам обаче нямаше късмет пред гола, след като улучи два пъти гредите. Системата за видеоповторения пък не отчете претенции за тяхна дузпа.

Така Рома, победил два пъти ЦСКА в груповата фаза на надпреварата, спечели първия в своята история трофей в Европа след Купата на панаирните градове през 1961 година. Фейенорд пък загуби за първи път в историята си финал в евротурнирите, след като дотук бе спечелил КЕШ и два пъти Купата на УЕФА.

Двубоят започна равностойно, като в първите двайсетина минути единственото по-интересно нещо бе контузията на Хенрих Мхитарян, който бе заменен от Серджио Оливейра.

Постепенно Рома погледна по-смело към вратата на противника и в 32-та минута поведе в резултата. Джанлука Манчини пусна невероятен диагонален пас към Николо Дзаниоло, който овладя топката на гърди и технично я копна над тялото на Джъстин Бийлоу за 1:0.

В 41-та минута нидерландците опитаха да изравнят резултата след коварен далечен удар на Оркун Кьокчу, който свари неподготвен Руй Патрисио. Португалският вратар на Рома обаче успя да блокира удара.

Фейенорд започна много силно второто полувреме и в 47-та минута Траунер уцели гредата след заучено изпълнение от ъглов удар. Про последвалото меле в наказателното поле на Рома Патрисио отново се намеси блестящо след изстрел на Гуус Тил. В ситуацията имаше претенции и за игра с ръка на Брайън Кристанте в наказателното си поле. След намесата на ВАР реферът не реши да отсъди дузпа.

По-добрата игра на Фейенорд продължи и в 50-та минута нидерландците удариха втора греда. Тирел Маласия изстреля истинска бомба от 25 метра. Руй Патрисио изби със сетни усилия, а след това топката се отклони в страничната греда.

Малко след това голмайсторът на Рома Тами Ейбрахам можеше да реши всичко, след като мина покрай Маркос Сенеси и изскочи сам срещу Бийлоу. В последния момент обаче Сенеси издърпа англичанина, за да го извади от равновесие, а след това таранът не успя да завърши атаката.

Атаките на Рома бяха епизодично, докато нидерландците натискаха с всички сили. Кьокчу и Сирил Десерс обаче нямаха късмет пред гола. Шут на Рийс Нелсън пък не намери целта. При една от редките атаки на “вълците” в 73-та минута Жордан Верету пробва късмета си с диагонален удар, но Бийлоу отрази. Малко след това стражът на Фейенорд отрази и шут на Пелегрини.

В първата минута на добавеното време Дреселс свали с глава една топка в наказателното поле, а резервата Линсен не успя да я засече на метри от вратата.

В крайна сметка тимът на Жозе Моуриньо запази крехкия си аванс и триумфира с първата в историята Купа на Конференциите.

Рома - Фейенорд 1:0
1:0 Николо Дзаниоло 32’

Рома: Патрисио, Манчини, Смолинг, Ибанес, Залевски (67 - Спинацола), Кристанте, Мхитарян (17 - Оливейра), Карсдорп (88 - Виня), Пелегрини, Дзаниоло (67 - Верету), Ейбрахам (89 - Шумородов)

Фейенорд: Бийлоу, Маласия (88 - Джаханбакш), Сенеси, Траунер (74 - Педерсен), Геертрюда, Тил (59 - Торнстра), Аурснес, Кьокчу, Нелсън (74 - Линсен), Синистера, Десерс