Литекс победи домакина Монтана с 2:0 в мач от 12-ия кръг на българското футболно първенство.

С успеха ловчалии събраха 22 точки и оглавиха временното класиране на точка пред Левски и на 2 точки пред Лудогорец преди срещата между "сините" и шампионите от Разград в София по-късно днес.

Монтана пък допусна трета загуба в последните си четири мача и падна на осмо място в подреждането с 12 точки.
Гостите имаха предимство през първото полувреме. В 28-ата минута

Арсенио центрира от корнер към далечната греда, Елтон подаде с глава към Рафаел Перес на границата на малкото наказателно поле, а той също с глава засече от 5-6 метра, но право в ръцете на Христо Иванов.

След дълго изчистване на вратаря Винисиус и груба грешка на централните защитници на домакините Данило Асприля се измъкна сам срещу Христо Иванов, след което го преодоля и вкара в опразнената врата.

През втората част играта беше равностойна. В 78-ата Атанас Илиев пропиля най-доброто положение за домакините в мача.

Той беше изведен сам срещу вратаря в наказателното поле от Христиан Попов, но не успя да преодолее Винисиус и да изравни резултата.

Пет минути по-късно Литекс реши всичко. Арсенио подаде към Бьорн Йонсен в чиста позиция в ляво в пеналта и норвежкият нападател прати топката в мрежата с прецизен удар в близкия ъгъл за 2:0.

Така ловчалии останаха непобедени в шестте си гостувания от началото на сезона.

Монтана - Литекс - 0:2

0:1 Данило Асприля 39
0:2 Бьорн Йонсен 83

Монтана: Христо Иванов, Йордан Тодоров,Асен Георгиев, Иван Михов, Георги Ангелов, Христофор Хубчев, Станислав Генчев (46-Сергей Георгиев), Иван Минчев (72-Алби Дости), Здравко Лазаров (46-Атанас Илиев), Християн Попов, Борислав Балджийски

Литекс: Винисиус Баривиейра, Страхил Попов, Антон Недялков, Рафаел Перес, Елтон, Никола Колев, Красимир Станоев (73-Диого Виана), Кристиан Малинов, Арсенио Нунеш, Данило Асприля (62-Хенри Рохас), Георги Минчев (62-Бьорн Йонсен)