След като миналата година на финала в Шампионската лига играха два германски отбора, този сезон превъзходството на Бундеслигата в най-атрактивния клубен турнир продължава. За първи път в историята сред 16-те най-добри отбора се наредиха четири немски тима – носителят на трофея Байерн, финалистът Борусия Д, Шалке и Байер Л. Предлагаме ви материала на Goal.com, посветен на начина, по който немският футбол се промени в последните десетина години.

Топката "Фивърнова" летеше по идеалния терен на стадиона в Йокохама. Течеше финалът финалът на световното първенство в Япония и Корея през 2002 г. Играта беше доста равностойна, но в крайна сметка Роналдо се възползва от грешка на Оливер Кан и изстреля Бразилия към петата световна титла в историята й. Няколко минути по-късно пак Феномена реши всичко, като удвои преднината на Селесао.

Германия, която въпреки занижените очаквания, направи едно почти идеално световно първенство, записа второ престижно второ място в рамките на няколко месеца. През май Байер Л бе загубил финала в Шампионската лига от Реал М. Всички смятаха, че годината е била много успешна за немския футбол. Всички, освен самите немци.

Малко са личностите, страните и отборите, които проявяват самокритичност, когато постигат успехи. Доказателство за това е случилото се с националните отбори на Италия и Парагвай в последните години. Адзурите забравиха за необходимата смяна на поколенията след световната титла през 2006 г. и претърпяха крах на Евро 2008 и на световното в ЮАР.

Южноамериканците пък не смениха състава след мондиала в Африка, където стигнаха до четвъртфиналите и загубиха с 0:1 от бъдещия шампион Испания, подлъгани и от второто място на Копа Америка. В резултат на това гуараните останаха на последното девето място в квалификациите за финалите в Бразилия, като спечелиха едва 12 т. от 16 мача в зона Южна Америка.

През 2002 г. обаче Германия не се остави на еуфорията от вицешампионските титли на национално и на клубно ниво. В националния футболен съюз бяха наясно, че нямат ново силно поколение и се заеха да проведат цялостна реорганизация на футбола в страната. Започна процесът на една на моменти болезнена еволюция, която в момента сякаш стига своя апогей. Германия пак е сред най-добрите в света на национално равнище, като при това Маншафтът промени коренно стила си на игра. От корав и неприятен съперник, който рядко радва зрителите със зрелищен футбол, Бундестимът се превърна в един от най-приятните за гледане отбори в света.

От друга страна, Бундеслигата направи фантастичен скок и вече е на върха в световния клубен футбол, в компанията на Висшата лига на Англия и на испанската Примера. Всички помним миналогодишния финал в Шампионската лига между Байерн и Борусия Д, а сега те са придружени в елиминациите на турнира от Шалке и Байер Л.

Байерн

Вече няколко години колосът от Мюнхен отново е част от елита на континента. През 2010 г. под ръководството на Ван Гаал тимът стигна до финал в лигата, но загуби от Интер. По-късно холандецът бе сменен от Юп Хайнкес, с когото баварците играха още два поредни финала, за да спечелят най-после трофея през миналата година.

Запалянковците обожаваха стила на игра при старата лисица Хайнкес заради мощния атакуващ футбол, който практикуваше Байерн. А когато той спечели всичко възможно, дойде ред на Пеп Гуардиола. След невероятните успехи в Барса, присъствието му, освен другото, бе и изключителен  медиен ход.

А играта на европейския клубен шампион не само че не пострада, но и стана още по-силна. Гуардиола не се притесни да направи някои промени, като прати бека Лам да играе в центъра и въведе стила на игра с "фалшива деветка" – роля, изпълнявана от Мюлер или Гьотце.

Байерн излиза в първи осминафинал в лигата в сряда срещу Арсенал.

Борусия Д

През миналия сезон жълто-черните капитулираха пред Байерн, но преди това два сезона оставиха баварците без успехи на вътрешната сцена. Характерното в играта на тима, воден от Юрген Клоп, е умението да контролира мачовете, дори без да владее топката. Безспорно дортмундци са едни от най-големите майстори на контраатаката в съвременния футбол. Играчи като Ройс и Левандовски пък надминаха всички очаквания с представянето си в турнира през миналата година.

Този сезон жълто-черните страдат най-вече от несекващата поредица травми на ключови играчи. Все пак присъствието на новите попълнения Обамеянг и Мхитарян, както и натрупаният опит отреждат на Борусия ролята на фаворит на осминафинала срещу руския Зенит. Първият мач е идната седмица (25 февруари) в Санкт Петербург.

Байер Л

През 2002 г., както вече стана дума, Байер загуби финала в ШЛ. Колекцията от калъфки тогава Аспирините попълниха с второ място в Бундеслигата и загуба на финала за Купата на Германия. Находчиви фенове  побързаха да прекръстят тима от Леверкузен на Невъркузен, намеквайки, че той никога няма да спечели нищо.

Този сезон Байер не блести особено, но все пак заема второ място в Бундеслигата след безспорния господар на немския клубен футбол Байерн. Основните играчи са кореецът Хьон-мин Сон, както и германските национали Сидни Сам и Щефан Кислинг, които имат по 8 вкарани гола в първенството.

В груповата фаза Байер се класира на второ място след Манчестър Юн, изпреварвайки Шахтьор (Донецк) и Реал Сосиедад, въпреки кошмарната загуба с 0:5 у дома от Червените дяволи.

За награда тази вечер тимът на концерна Байер ще посрещне френския Пари СЖ.

 

Шалке

Тимът от Гелзенкирхен мачка наред след зимната пауза. Миньорите биха последователно Хамбургер, Волфсбург и Хановер, а в последния кръг надвиха и Леверкузен като гости.

При това кралскосините вече имат солиден опит в Шампионската лига. Това е третият случай в последните 4 години, когато Шалке достига до елиминациите в Лигата. При това през 2011 отборът от Гелзенкирхен отстрани тогавашния носител на трофея Интер, като особено впечатляваш беше успехът с 5:2 на "Сан Сиро".

Основните действащи лица са перуанецът Джеферсон Фарфан, младокът Юлиян Дракслер и Кевин Принс Боатенг. Идната седмица (26 февруари) те ще се изправят срещу страшилището Реал М.

Йон Гинян