Атлетико Мадрид победи с 1:0 Ливърпул в първи мач от 1/8-финалите на Шампионска лига, игран на стадион "Уанда Метрополитано".

Единственият гол в сблъсъка отбеляза Саул Нигес още в 4-ата минута. С представянето си срещу мърсисайдци, "дюшекчиите" напомниха за най-добрите си години между 2014 и 2016, когато играха два финала в турнира, загубени от Реал Мадрид.

За всички 90 минути първенецът на Европа не успя да отправи нито един точен удар към Ян Облак, докато испанците имаха нелоши възможности и за второ попадение, но не се възползваха.

Реваншът на "Анфийлд" ще се състои на 11 март.

При завръщането си на "Уанда Метрополитано", където през лятото Ливърпул спечели Шампионска лига след 2:0 над Тотнъм на финала, Юрген Клоп хвърли всичко най-добро на терена. Атаката поведе звездното трио Садио Мане, Мохамед Салах и Роберто Фирмино. Зад тях действаха Джордън Хендерсан, Жоржиньо Вайналдум и Фабиньо.

Диего Симеоне се спря на 4-4-2. Възстановеният Диего Коста очаквано остана на пейката, тъй като не е играл от средата на месец октомври заради контузия. В предни позиции Чоло заложи на Алваро Мората и Анхел Кореа. Изненадващо Томас Лемар започна титуляр, а Маркос Йоренте седна на пейката.

Сблъсъкът започна мечтано за Атлетико Мадрид и още в 4-ата минута домакините откриха резултата. След центриране в наказателното поле от корнер, се получи разбъркване. При него Върджил ван Дайк покри засадата, топката стигна до Саул Нигес, който от непосредствена близост матира Алисон Бекер за 1:0!

После Ливърпул владееше топката в очакване да се отварят празни пространства и пролуки в съперниковата защита. В 20-ата минута обаче "дюшекчиите" можеха да удвоят преднината си, но Андрю Робъртсън изчисти точно под носа на връхлитащия Алваро Мората.

В 25-ата минута Ван Дайк допусна фрапантна грешка, Мората овладя и излезе на чиста позиция, но Алисон изби удара му по земя. Секунди по-късно Ян Облак подари кълбото на Мохамед Салах в неврологична зона, египетската звезда направи двойно подаване с Роберто Фирмино и вкара. Голът обаче беше правилно отменен за засада на бразилския национал.

После Ливърпул пробва нов метод да преодолее отличната защита на Атлетико – далечни удари, но мерникът на Робърстън изневери. В 36-ата минута мърсисайдци организираха първата си добра атака. Садио Мане се справи с противник, с доза късмет намери Салах, който засече без забавяне, но изстрелът му беше блокиран.

В 53-ата минута отново Салах беше под светлината на прожекторите. Трент Александър-Арнолд центрира като по учебник в наказателното поле, Симе Вършалко закъсня и египтянинът засече с глава, но на сантиметри от целта. В следващите минути Ливърпул натисна, но така и не можеше да стигне до опасно положения.

До 65-ата минута лидерът във Висшата лига още чакаше първия си точен удар в мача. В 67-ата минута Атлетико организира страхотна атака с два паса, при която Мората беше изведен на чиста позиция. Той обаче се засуети и Робъртсън успя да го блокира. 180 секунди по-късно Ренан Лоди отправи истински снаряд от дистанция, но топката профуча покрай целта.

Секунди по-късно Ливърпул пропусна да изравни. Дивок Ориги с майсторско копване намери Джордън Хендерсън, който от трудна позиция стреля, Облак замръзна, но кълбото премина покрай дясната греда.

До края не падна нов гол и Атлетико взе минимален аванс преди реванша.

Атлетико - Ливърпул 1:0

Голмайстор: 1:0 Саул (4)

Атлетико: Облак; Върсалко, Савич, Фелипе, Лоди; Коке, Томас, Саул, Лемар (46-Йоренте); Корея (77-Коста), Мората (70-Витоло)
Треньор: Диего Симеоне

Ливърпул: Алисон; Александър-Арнолд, Ван Дайк, Гомес, Робъртсън; Хендерсън (80-Милнър), Фабиньо, Вайналдум; Салах (72-Чембърлейн), Фирмино, Мане (46-Ориги)
Мениджър: Юрген Клоп

Мадрид, ст.: "Уанда Метрополитано"
Съдия: Шимон Марчиняк (Полша)
Жълти картони: Мане, Гомес, Клоп (Ливърпул)