Олимпийските шампиони от Рио 2016 от Бразилия спечелиха за първи път турнира на Волейболната лига на нациите. На финала в Римини (Италия) „Селесао“ надигра световните шампиони от Полша с 3:1 (22:25, 25:23, 25:16, 25:14).

Бразилците стигнаха до успеха без своя старши треньор Ренан Дал Зото, който пропусна турнира заради възстановяване след прекаран коронавирус. В Римини „Селесао“ бе воден от помощникът на Дал Зото Карлос Шванке и той се справи перфектно, след като изведе тима до титлата.

Карлос Шванке заложи на най-добрите си волейболисти: Бруно Резенде, Уолъс Де Соуза, Йоанди Леал, Рикардо Лукарели, Маурисио Соуза, Лукас Сааткамп - Талес Хос-либеро. Лукас Сааткам замени в стартовия състав Исак Сантос, който вчера се контузи по време на полуфиналната среща с Франция.

Витал Хейенен също заложи на най-добрите от "Дружина полска": Фабиан Джизга, Бартош Куреку Вилфредо Леон, Михал Кубяк, Пьотър Новаковски, Матеуш Биениек - Павел Заторски-либеро.

В стартовите състави и на двата отбори-финалисти присъстваха по един кубинец. Вилфредо Леон в състава на Полша и Йоанди Леал в отбор на Бразилия.

Диагоналите на двата отбора Бартош Курек и Уолъс Де Соуза се появиха в игра с екипи с цветовете на дъгата в подкрепа на кампанията на равенството на половете във волейбола. Световните шампиони от Полша поведоха с 8:6 при първото техническо прекъсване, след като Лукас Сааткамп атакува в аут.

Поляците поведоха с 11:9 след успешна атака на капитана Михал Кубяк. Уолъс Де Соуза атакува в аут и Полша поведе с 15:12. Второто техническо прекъсване дойде при 16:14. "Селесао" изравни при 16:16. Бартош Курек атакува успешно покрай тройна блокада от зона 4 за 17:16.

Бразилия поведе с 20:19, но Вилфредо Леон съумя да изравни с атака по диагонала от зона 4 - 20:20. Поляците поведоха с 21:20, и Карлос Шванке взе прекъсване за "Селесао". Ас на Вилфредо Леон и 22:20 за Полша. Двоен блок на Пьотър Новаковски и Михал Кубяк спряха атака на Уолъс Де Соуза - 23:20.

Карлос Шванке побърза да вземе и второто си прекъсване в гейма. Рикардо Лукарели посрещна изключително селен сервис на Вилфредо Леон и след това донесе и точка на Бразилия с атака по блока - 21:23. Атака по правата на Бартош Курек изведе "Дружина полска" до геймбол при 24:21. Бартош Курек се справи с двойна блокада и Полша спечели първата част с 25:22.

Олимпийските шампиони от Бразилия поведоха с 4:2 в началото на втората част. "Селесао" дръпна с 3 точки при 6:3 и Витал Хейнен побърза да вземе прекъсване за Полша. Разликата се запази и при първото техническо прекъсване - 8:5. Блокада на Матеуш Биениек възстанови равенството при 9:9.

Бруно Резенде гласува доверие в атака на два пъти поред на Маурисио Соуза и той не го подведе - 11:9. Бразилия поведе с 16:12 при второто техническо прекъсване след ас на Маурисио Соуза. Пайп на Йоанди Леал направи разликата 5 точки при 18:13. Витал Хейнен взе прекъсване за световните шампиони.

Грешка на бразилците намали разликата само до 2 точки при 18:16. Карлос Шванке взе прекъсване за Бразилия. Успешна атака на Бартош Курек и 17:18. Нова атака на Бартош Курек от зона 2 възстанови равенството. Дъглас Соуза се появи в игра и донесе точка за Бразилия 19:18. Рикардо Лукарели заби ас за 20:18. Успешна атака на Уолъс Де Соуза даде преднина от 3 точки на "Селесао" при 21:18.

Вилфредо Леон спря с успешна блокада атака на Уолъс Де Соуза - 20:21. Йоанди Леал с мощна така направи 22:20. Йоанди Леал изведе "Селесао" до геймбол при 24:22. Вилфредо Леон би сервис в мрежата и Бразилия спечели втората част с 25:23.

Ас на Бруно Резенде даде преднина на Бразилия от 7:5 в началото на третата част. Мощна атака на Рикардо Лукарели по диагонала от зона 2 изведе "Селесао" напред с 8:6 при първото техническо прекъсване. Олимпийските шампиони поведоха с 11:7 и Витал Хейнен взе прекъсване за Полша. Уолъс Де Соуза се справи с разкъсан двоен блок за 14:10. Перфектна комбинация Бруно Резенду - Лукас Сааткамп - 15:11.

Фантастичен пайп на Йоанди Леал и 16:12 за Бразилия при второто техническо прекъсване. Ас на Матеуш Биениек приближи Полша на 3 точки при 15:18. Маурисио Соуза спре с блокада атака на Бартош Курек - 20:15. Ас на Уолъс Де Соуза - 21:15.

Александер Сливка замени капитана Михал Кубяк. Две поредни грешки в атака на Камил Семенюк - 16:23. Витал Хейнен даде почивка и на Бартош Курек и Фабиан Джизга. Нова блокада на Маурисио Соуза и бразилия стегна до геймбол при 24:16. Камил Семенюк отново атакува в аут и "Селесао" спечели третата част с 25:16.

Мощна атака на Уолъс Де Соуза по правата от зона даде преднина на Бразилия в началото на 4-ата част с 4:2. Лукас Сааткамп атакува в центъра - 6:4. Уолъс де Соуза игра с полската блокада за 7:4. Витал Хейнен побърза да вземе прекъсване за Полша. ас на Фабиан Джизга - 6:7. Михал Кубяк блокира атака на Йоанди Леал за 7:7.

Фалбиан Джизга би сервис в аут и "Селесао" поведе с 8:7 при първото техническо прекъсване. Мощна така по блокадата на Йоанди Леал - 10:8. Единична блокада на Уолъс Де Соуза срещу атака на Вилфредо Леон и Бразилия дръпна с 11:8. Витал Хейнен взе прекъсване за Полша. Бразилците поведоха с 16:12 при второто техническо прекъсване.

Нова единична блокада на Уолъс Де Соуза и 17:12. Бартош Курек намали до 13:18, Ас на Рикардо Лукарели приближи Бразилия до успех - 20:13. Йоанди Леал атакува мощно от зона 4 по диагонала за 22:13. Ас на Лукас Сааткамп и мачбол за Бразилия при 24:14. Успешна атака на Уолъс Де Соуза и Бразилия спечели 4-ата част с категоричното 25:14 и финалната среща с 3:1 гейма.