България се класира за осминафиналите на Европейското първенство по волейбол, след като постигна наглед лесен успех над отбора на Беларус с 3:1 гейма. В чешкия град Острава момчетата на Силвано Пранди показаха, че са по-класният отбор и след 25:13, 25:18, 24:26 и 25:22 постигнаха третата си победа в Група В на надпреварата.

Така България си гарантира поне четвъртото място в групата и ще изчака развоя на утрешния мач между Чехия и Италия. В осминафиналите “лъвовете” ще се изправят срещу Франция или Германия - лидерите в Група D.

Двубоят започна изцяло по плана на българите, които показаха класа в средата на първата част. Тогава постепенно възпитаниците на Силвано Пранди започнаха да увеличават преднината си и от 15:10 тя постепенно набъбна до 20:12. Така в крайна сметка след атака в аут на Владислав Давискиба българите затвориха първия гейм с 25:13.

Във втората част нещата изглеждаха по подобен начин. Нашите играеха със самочувствие и настроение и поведоха с 12:5 още в началото. След това отново разликата в наша полза беше 8 точки при 20:12, а при 24:16 пропуснахме два геймбола. В крайна сметка с мощна атака на Соколов поведохме с 2:0 в резултата - 25:18.

В третия гейм имахме някои колебания в началото, когато Беларус поведе с 3:1, а в последствие с 8:5. Предвождани от Тодор Скримов и Цветан Соколов нашите успяха да изравнят резултата за 8:8. От този момент се играеше точка за точка, до 18:17, когато беларусите направиха три поредни точки и поведоха с 20:18. След това те даже имаха точка за гейма при 24:23, но Тодор Скримов изравни с технично пусната топка над блокадата. Беларусите обаче направиха две поредни точки след това - и двете след блокада, за да намалят резултата - 24:26 и 2:1 гейма в полза на България.

Грешките на нашите продължиха и в четвъртия гейм, в който беларусите поведоха със 7:4. Преднината на противника се задържа до 12:10, когато нашите направиха серия от четири поредни точки, за да поведат с 14:12. В крайна сметка, въпреки някои трудности, нашите спечелиха мача след успешна атака по диагонала на Цветан Соколов - 25:22.