Женският национален отбор на България по волейбол за момичета под 19 години елиминираха Турция и се класираха на финала на Световното първенство, което се провежда в хърватския град Осиек. Момичетата, които спечелиха миналото лято европейската титла, сега са на финал за световната след много силен, пълен с емоции мач и победа над Турция с 3:2 (25:23, 18:25, 25:21, 23:25). Двата отбора се срещнаха и в предварителната група, където българките пак спечелиха срещу съперника. Сега на финала българският тим ще спори със САЩ, който победи Полша с 3:0. България вече има победа на това първенство срещу американките, като и тях надигра в предварителната група с 3:2.
В първия гейм точките се редяха за двата отбора, но българките наложиха волята си с дълга серия серия. Тя дойде при 13:11, когато направиха четири поред. Туркините не останаха назад и изравниха – 17:17. До края на частта играта беше равностойна и с много добри отигравания в двете посоки. При 23:23 българските девойки направиха две поредни точки, с което затвориха частта.
Вторият гейм също започна точка за точка и до средата му вървеше напълно равностойно. След като България поведе със 17:15, настъпи срив. Турция направи девет поредни точки и изравни резултата в частите след 25:18. Но и третият гейм не изневери на сценария и нивото на мача. Туркините дръпнаха със 7:4, а българките трябваше да чакат изравняване чак при 17:17. Най-впечатляващ беше краят, когато резултатът бе 21:21. Но българският тим направи четири поредни точки и затвори частта 25:21.
Четвъртият гейм беше важен и за двата състава, защото България беше на един гейм от финала, а Турция – на един от тайбрека. Първоначалният натиск на Турция беше отразен и с поредни точки българският съставм дръпна с 8:5. Последва още една „четворка“, с която стана 13:8. Туркините намалиха изоставането си до три точки, а след това и обърна резултата – 22:20. Българският отбор изравни за 22:22. Нови две турски точки обаче означаваха и два геймбола. Първият беше спасен от "лъвиците", но не и вторият.
Както в груповата фаза мачът отиде в тайбрек, който започна с първи пет точки за българския състав. Резултатът продължи да се покачва - 8:4 за България, а Турция обаче не се предаваше – четири поредни точки и 9:9. След това обаче здрава защита през центъра и отлично посрещане донесоха преднина, която напрактика изкова успеха – 13:9, след което бяха добавени и още две, за да се стигне до крайната победа с 3:2 гейма.
В предишния етап българските девойки отстраниха друг солиден отбор – този на Бразилия.







На 12 декември имен ден празнуват Дарина, Дарин, Дария
Времето в петък: Облаци и мъгли, градусите остават положителни
Дневен хороскоп за 12 декември: Какво очаква всички зодии днес
Времето днес: Облачно и ветровито
Таро прогноза за 2026 за всяка зодия
Роузи Хънтингтън-Уайтли става моден директор на луксозен бранд
Войната срещу автомобила: 20 непознати факта
Volkswagen Group се отърва от легендарно дизайнерско студио
Пет култови кросоувъра от началото на века, които си заслужават
Самолет кацна върху автомобил на магистрала
Кубрат Пулев с 10 кг предимство пред Гасиев преди сблъсъка в Дубай
Манел Капе иска титулна битка с „шедьовър“ на UFC on ESPN 73
UFC on ESPN 73 – смяна на боец в последия момент
Сенсей Петко Чирпанлиев е треньор на година: Който учи киокушин, трябва и да преподава киокушин
Интрахепатална жлъчна хиперплазия – какво представлява и при кои заболявания се появява?
Как стресът влияе на качеството на съня и как да го намалим преди лягане?
Функцията на сълзите и различават ли се те при тъга и щастие
На какво се дължат нарушенията в пубертета?
Коментари
Напиши коментар08:39 | 13 юли 2025 г.
Напиши коментар