Холандия и Белгия завършиха наравно 1:1 в приятелски мач, игран в Амстердам. "Лалета" поведоха в резултата с гол преди почивката на Клаасен от дузпа, но малко преди края Ферейра-Караско с далечен шут и рикошет успя да изравни.

Белгийците бяха по-добрият отбор на "Амстердам Арина", особено след почивката, когато изпуснаха няколко чисти голови положения. Холандия пък имаше нещастието да направи три принудителни смени заради контузии.

"Лалетата" продължават с колебливите си игри и резултати, след като в три мача от евроквалификациите в нашата група "А" наредиха победа, равен и загуба. В неделя Холандия гостува на аутсайдера Люксембург за задължителни три точки.

Първата опасност беше пред вратата на гостите. Груба грешка в защитата на белгийците изведе Винсен Янсен очи в очи с вратаря, но Миньоле го парира, а след това Симан изчисти топката в корнер. Малко след това холандците направиха принудителна смяна - на мястото на контузения Стийн Шаарс в игра влезе Жорди Класи.

Тимът на Роберто Мартинес атакуваше по-агресивно, но липсваше завършващия удар. Белгия на практика игра без чист централен нападател, като триото в атака включваше Еден Азар, Кевин Де Бройне и Дрийс Мертенс.

В средата на второто полувреме селекционерът на "лалетата" Дани Блинд получи втори удар - централният нападател Винсен Янсен също напусна терена с травма, а на негово място се появи Баст Дост.

В 28-ата минута Белгия стигна до първото си по-опасно положение. Мертенс засече центриране отдясно, но топката профуча над вратата. Кевин де Бройне се пробва от пряк свободен удар, но стреля неточно.

Така се стигна до 37-ата минута, когато при една от редките си опасни атака Холандия получи дузпа. Джармейн Ленс проби отдясно и бе съборен от защитника Ян Фертонген в наказателното поле и съдията Шимон Марчиняк посочи бялата точка. Дейви Клаасен хладнокръвно прати заби топката фронтално под гредата за 1:0.

След почивката Белгия владееше повече топката, но натискът бе твърде беззъб. Миньоле спаси далечен удар на Витсел. В 60-ата минута дойде най-спорният момент в мача. Яник Ферейра-Караско проби отляво и съсечен на границата на наказателното поле.

Реферът Марчиняк прецени, че нарушението е извън наказателното поле и отсъди фаул. Караско справедливо протестира, но получи само жълт картон. От фаула Де Бройне завъртя топката в близкия ъгъл, но Стекеленбург спаси.

Каръкът обаче продължи да преследва Холандия, след като Джармейн Ленс получи разтежение и отстъпи мястото си на Мемфис Депай. Белгия пък владееше изцяло контрола на мача и редеше атака след атака. В 74-ата "лалетата" бяха на косъм да довършат съперника с втори гол.

Джошуа Бренет направи впечатляващ самостоятелен пробив почти от центъра на терена и стреля технично от границата на наказателното поле, но топката мина на сантиметри покрай дясната греда на Миньоле.

В 78-ата минута резервата за Белгия Ромелу Лукаку направи уникален пропуск, след като от няколко метра засече топката над вратата. Секунди по-късно гол на Симан не бе зачетен заради явна засада.

В 82-ата минута все пак белгийците стигнаха до изравнителното попадение. Далечен изстрел на Ферейра-Караско рикошира във Фелтман и превхвърли излезлия напред Стекеленбург - 1:1. В 86-ата Азар се озова сам срещу вратаря, но Стекеленбург отрази удара му и остави резултата непроменен.

Холандия - Белгия 1:1

1:0 Клаасен 38-дузпа
1:1 Ферейра-Караско 82

Холандия: Стекеленбург, Фелтман, Брума, Ван Дайк, Блинд, Вайналдум (89 - Рамзелаар), Шаарс (15 - Класи), Клаасен (46 - Бренет), Снайдер (75 - Вилхена), Ленс (67 - Депай), Янсен (27 - Дост)

Белгия: Миньоле, Кабаселе, Симан, Фертонген, Мюние (46 - Фокет), Дефур (82 - Тилеманс), Витсел, Ферейра-Караско, Де Бройне (64 - Т. Азар), Мертенс (64 - Лукаку), Ед. Азар