Локомотив прегази Ботев с разгромното 6:0 и спечели пловдивското дерби от 14-ия кръг на efbet Лига, играно на стадион "Локомотив". Това е най-голямата победа в емблематичното дерби.

Срещата започна ударно, като след по-малко от 30 минути игра "черно-белите" водеха с цели четири гола, които бяха дело на Момчил Цветанов (2'), Диниш Алмейда (9'), Димитър Илиев (24'д.) и Георги Минчев (28'). Като за капак на всичко в края на полувремето гостите останаха с човек по-малко, след като Перейра бе изгонен.

В началото на втората част звездата на Ботев Тодор Неделев се контузи и бе заменен принудително, а Кристиан Илич (71') продължи наказателната акция на "смърфовете". Точка на кошмара за "жълто-черните" сложи Николай Николаев (79'), оформяйки крайния резултат.

Така Локомотив оглави класирането на първенството с актив от 27 точки, с 1 повече от втория Лудогорец, който утре ще се изправи срещу Ботев Враца. "Канарчетата" пък за на 10-а позиция с 13 пункта.

Двубоят започна ударно, като домакините поведоха в резултата още в 66-ата секунда. Бирсент Карагарен открадна отпката отдясно и пусна остро подаване по земя. Димитър Илиев пропусна за Момчил Цветанов, който облизо матира Янко Георгиев - 1:0.

В 9-ата минута локомотивци удвоиха преднината си. Парвиз Умарбаев центрира от пряк свободен удар, Диниш Алмейда се извиси над всички в наказателното поле и с глава прати топката във вратата.

Все пак "канарчетата" се опитаха да отвърнат на двойния удар с опасна атака в 15-ата минута. Атанас Илиев намери Маркиньос, който стреля към Мартин Луков, но кълбото не намери рамките на вратата.

В 23-ата минута домакините получиха правото да изпълнят дузпа. Георги Минчев отне топката топката от Филип Филипов. Бранителят се опита да върне си притежанието, но извърши нарушение в наказателното поле. Димитър Илиев се нагърби с отговорността и не сгреши.

В 28-ата минута кошмарите за играчите на Ботев продължиха. Минчев вкара четвърти гол за локомотивци след особено красиво изпълнение. Той се завъртя покрай Работов и с плътен изстрел опъна мрежата - 4:0.

В 38-ата минута "канарчетата" стигнаха до втора добра възможност. Тодор Неделев получи топката от Александър Тонев и шутира. Луков изби, кълбото стигна до Атанас Илиев, който също стреля, но вратарят на "смърфовете" отново бе на мястото си.

Като за капак на всичко в края на полувремето гостите останаха с човек по-малко, след като Перейра бе изгонен. Защитникът удари Парвиз Умарбаев и закономерно получи втория си жълт картон.

Ново 20 за гостите дойде няколко минути след почивката. Звездата Тодор Неделев получи травма и напусна терена принудително. На негово място в игра влезе младият Кристиан Добрев.

В следващите минути домакините чувствително намалиха темпото и това намали броя на интересните положения в мача. Все пак локомотивци организираха няколко атаки, които обаче не застрашиха сериозно вратата на Георгиев.

Все пак в 71-ата минута "смърфовете" продължиха наказателната си акция. Кристиан Илич проби до границата на наказателното поле и отправи изстрел. Топката рикошира във Филипов и влезе неспасяемо във вратата - 5:0.

Последното попадение в срещата падна в 79-ата минута. Минчев направи хитра асистенция към Николай Николаев в наказателното поле на Ботев и той реализира първия си гол в своята професионална кариера.

В края на мача Карагарен получи хубав пас зад гърба на защитата на "канарчетата" от Димитър Илиев. Георгиев обаче излезе предвидливо и успя да спаси удара на играча на домакините.

Локомотив Пловдив - Ботев Пловдив 6:0

Голмайстори: Момчил Цветанов (2'), Диниш Алмейда (9'), Димитър Илиев (24'д.), Георги Минчев (28'), Кристиан Илич (71'), Николай Николаев (79')

Локомотив Пловдив: Луков, Алмейда, Масоеро, Петрович (Гомис 56'), Витанов, Умарбаев (Муслимович 73'), Цветанов (Николаев 73'), Карагарен, Салинас (Илич 56'), Минчев (Пулиезе 89'), Илиев
Треньор: Александър Тунчев

Ботев Пловдив: Георгиев, Цикарски, Джонатан, Работов, Филипов, Маркиньос, Шоколаров, Еспиноза, Тонев, Неделев (Добрев 52'), Илиев
Треньор: Петър Пенчев