Футболните национали на България извъртяха 1:1 с европейските шампиони от Италия в среща от световните квалификации в група “С”. Точен за домакините бе Федерико Киеза (16), попадението за "трикольорите" вкара Атанас Илиев изравни (39).

В групата Италия е лидер с 10 точки, пред Швейцария (6) и Северна Ирландия (4), следват България (2) и Литва (0).

"Лъвовете" изиграха много здрав мач на стадион „Артемио Франки” и в крайна сметка заслужено си взеха точката. Двата тима досега се бяха се срещали 20 пъти в официални срещи и победите на Италия бяха 11, равенствата - 7, а равенството две и днешното е трето.

България обаче отново не успя да запише победа със селекционер Ясен Петров. До този момент при Ясен имаме четири загуби - от Швейцария (1:3), от Италия (0:2), от Русия (0:1) и Франция (0:3), както и две равенства със Северна Ирландия (0:0), Словакия (1:1) и сега с Италия (1:1).

Трябва да се отбележи, че родните ни национали имат само два успеха в последните си 29 официални мача. Срещу 10 равенства и цели 17 поражения. За последно спечелихме официален двубой на 17 ноември 2019 година срещу Чехия с 1:0.

Двубоят бе първи за „адзурите“ от 11 юли, когато спечелиха титлата срещу Англия във финала на европейското първенство в Лондон. С равенството италианците имат вече 35 мача без загуба, като така изравниха постижение на Испания в периода 2007 – 2009 г.

В друг мач от нашата група Литва - Северна Ирландия 1:4.

Италия започна атакуващо мача и можеше да вкара още в началото. В 10-ата минута случаен рикошет даде шанс на Инсиние, но той не успя да вкара, след като остана сам срещу Георги Георгиев.

Веднага след това с първата си атака България отвърна с удар на Кирил Десподов, но топката мина до лявата греда на домакините. Малко по-късно Петко Христов стреля с глава, но Донарума без проблеми спаси..

Така се стигна до 16-ата минута, когато Киеза проби отдясно, последва двойно подаване и отсечен шут с левия крак, който прати топката във вратата ни за 1:0.

Италия изцяло доминираше, но в 39-ата минута "лъвовете" изравниха. Тогава Кирил Десподов разнебити отбраната на Италия, пусна отличен пас към Атанас Илиев, който с техничен удар смълча трибуните за 1:1. Това е второ попадение за Илиев с националната фланелка и първо в официален мач.

През второто полувреме натискът на домакините се засили, като играта основно се водеше в нашето поле. На два пъти и решителните намеси на вратаря Георгиев запазваха равенството. Следващата среща за България от тези световни квалификации е домакинство на Литва в неделя.

Италия - България 1:1

1:0 Киеза (16)

1:1 Атанас Илиев (39)

Италия: Джанлуиджи Донарума, Алесандро Флоренци, Алесандро Бастони, Леонардо Бонучи, Емерсон, Жоржиньо, Марко Верати, Николо Барела, Доменико Берарди, Лоренцо Инсиние, Чиро Имобиле

България: Георги Георгиев, Андреа Христов, Валентин Антов, Петко Христов, Антон Недялков, Георги Костадинов, Петър Витанов, Доминик Янков, Георги Йомов, Кирил Десподов, Атанас Илиев