Футболните национали на България записаха изключително труден успех с 2:1 над Северна Ирландия в среща от световните квалификации в група “С”.

Гостите дръпнаха в резултата с гол на Уошнгтън (38), но след почивката "лъвовете" се разиграха и с две красиви попадения на Тодор Неделев (53 и 63) успяха да направят пълен обрат и да вземат победата.

В групата ни Италия и Швейцария са лидери с по 14 точки, България е на трето място (8), следват Северна Ирландия (5) и Литва (3).

Националите ни изиграха вяло и безобразно първо полувреме, но през втората част се хвърлиха здраво в мача, контролираха изцяло събитията на терена, успяха да направят пълен обрат и заслужено взеха победата и трите точки.

На трибуните на стадион "Васил Левски" бе и президентът на България Румен Радев заедно със сина си. Държавният глава не седна в ложите, а бе сред хората в сектор "А".

Селекционерът на „лъвовете“ Ясен Петров направи осем промени в сравнение със загубата от Литва в събота, като дебют направи полузащитникът на Левски Радослав Цонев.

Гостите обаче бяха тези, които диктуваха събитията на терена преди почивката, като закономерно поведоха в 35-та минута след няколко пропуска и спасявания на родния страж Иван Караджов. Точен бе Конър Уошингтън, който направи успешна добавка след удар с глава на Джон Магенис.

Първоначално, страничният съдия отсъди засада, но след проверка на ВАР голът бе зачетен.

България оцеля преди паузата, но потегли много по-агресивно и смело напред през втората част, когато Радослав Цонев бе заменен от Илиан Илиев-младши на почивката.

Именно след негов опит за центриране, който се отби от футболист на гостуващия състав, топката попадна на левия крак на Тодор Неделев, който матира Бейли Пийкок-Фарел за 1:1.

Десет минути след изравнителното попадение за „трикольорите“ отново играчът на Ботев Пд бе в прегръдките на своите съотборници след още по-красиво изпълнение, този път извън наказателното поле.

Домакините продължиха да бъдат по-активни и солидни, като не допуснаха до края на срещата сериозни опасности пред вратата на Караджов. В крайна сметка, българите се поздравиха с втори успех в своята група след този над Литва.

България - Северна Ирландия 2:1

0:1 Уошнгтън (38)
1:1 Неделев (53)
2:1 Неделев (63)

България: 23. Иван Караджоев, 2. Иван Турицов, 3. Андреа Христов, 5. Петко Христов, 21. Димитър Велковски, 4. Радослав Цонев, 8. Тодор Неделев, 14. Борислав Цонев, 18. Ивайло Чочев, 11. Кирил Десподов, 19. Атанас Илиев

Северна Ирландия: 1. Бейли Пийкок-Фаръл, 4. Даниел Балърд, 5. Том Фланаган, 11. Шейн Фъргюсън, 20. Крейг Каткарт, 2. Конър Брадли, 8. Стивън Дейвис, 15. Джордън Томпсън, 17. Патрик Макнейр, 21. Джош Мадженис, 9. Конър Уошингтън