България загуби с 0:2 от Литва в мач от седмия кръг на европейските квалификации в група G. Пиюс Ширвис отбеляза двата гола за гостите в края и началото на двете полувремена, като малко преди първото попадение нашите останаха с човек по-малко след червен картон на Андриан Краев.

Така „лъвовете“ се озоваха на дъното в групата и продължават без победа. В първия си мач на националния стадион „Васил Левски“ след двугодишно прекъсване, тимът на Младен Кръстаич изигра поредния си слаб двубой в квалификациите, което почти сигурно ще доведе до раздяла със сръбския селекционер.

Гостите първи стигнаха до добра възможност за гол. След контраатака, Викинтас Сливка бе изведен в наказателното поле, овладя на гърди и стреля, но Иван Дюлгеров спаси с крак.

В 9-ата минута домакините разиграха много добре, топката стигна до Делев, който центрира отляво на далечна греда, а Десподов стреля с глава, но топката мина над вратата.

В 17-ата минута Черних бе изведен сам срещу вратаря, преодоля го и отбеляза, но голът бе отменен заради засада. След половин час игра трикольорите пропуснаха най-чистото си положение. Спас Делев бе изведен сам срещу вратаря и шутира, но Зубас спаси с крак.

В 42-ата минута България остана с 10 човека, след като Андриан Краев закъсня с шпагата си и фаулира Ласицкас, а реферът му показа втори жълт и респективно червен картон.

В 45-ата минута кошмарът за нашите стана пълен. След центриране от ъглов удар и разбъркване в наказателното поле пред Дюлгеров, най-съобразителен се оказа Ширвис, който с удар отблизо откри резултата.

„Лъвовете“ опитаха да променят нещо в първите минути на второто полувреме. Десподов центрира от ъглов удар към точката за изпълнение на дузпа, откъдето Спас Делев стреля неточно с глава.

В 55-ата минута Литва удвои аванса си. Ласицкас центрира на втора греда, където забравен беше Пиюс Ширвис, който с плонж прати топката с глава за втори път във вратата на нашите.

В 75-ата минута Иван Дюлгеров подари топката на Паулаускас, който комбинира с Ласицкас. Последният остана очи в очи с вратаря и прати топката в мрежата. Голът обаче не бе зачетен заради засада в хода на нападението.

До края гостите спокойно разиграваха топката под непристанните викове от трибуните: „Оставка, оставка“. Така Литва ни свали от четвъртото място и има вече 5 точки, докато трикольорите се на последна позиция с едва 2 точки.

България - Литва  0:2

Голмайстори: 0:1 Ширвис (45), 0:2 Ширвис (55)

България: Иван Дюлгеров, Кристиан Димитров, Валентин Антов, Илия Груев, Виктор Попов, Ивайло Чочев, Преслав Боруков, Спас Делев, Андриан Краев,  Марин Петков, Кирил Десподов

Литва: Емилиюс Зубас, Юстас Ласицкас, Линас Климавичиус, Рокас Лекиатас, Пиюс Ширвис, Едгарас Уткус, Модестас Воробжовас, Викинтас Сливка, Гвидас Гинеитис, Федор Черних, Гитис Паулаускас