Алпинистът Боян Петров изкачи десетия си осемхилядник - връх Даулагири.
В момента Петров вече е в базовия лагер
Това е вторият опит на българина да достигне хималайския връх. Даулагири е седми по височина на планетата със своите 8172 м.
Изкачването е част от проекта на Боян Петров "Българин на 14х8000". В средата на юли отново от втори опит той успя да достигне връх Гашербрум II.
Още преди това той каза пред "Дневник", че това ще бъде неговият тест дали се е възстановил достатъчно от удара с кола в Кресненското дефиле, за да може да продължи проекта си. След завръщането му от Непал се очаква от крака му да бъде извадена пластината, която бе поставена при счупването на подбедрицата при катастрофата.
Преди да потегли за Даулагири той обяви, че тръгва без обратен билет, решен да го изкачи. Първият неуспешен опит за изкачване беше на 15 септември. "Всичките си досегашни осемхилядници съм ги изкачил от втория си опит. Не знам защо си повярвах, че този ще го изкача от раз, ще го сляза и просто ще си тръгна към вкъщи", написа той в дневника си. Планът му за траверс към върха обаче пропада и му се налага да се върне от височина 8055 метра, на не повече от 300-400 метра от Даулагири. Две седмици по-късно вторият опит е успешен.







Учени унищожиха Ковид и други вируси с помощта на ултразвукови импулси
ДПС предлага създаване на комисия за изясняване на случая "Петрохан"
Рецепта за сьомга с брюкселско зеле, лимон и горчица
3 зодии навлизат в най-късметлийския си период от 13 май 2026 г.
Добрите новини: Шестокласник върна загубена пенсия в Добрич
Двама германски войници от НАТО са били бити в Нидерландия
Археологическите разкопки на Хераклия Синтика стартираха отново
Тръмп със среднощна тирада: Публикува 50 пъти за три часа
Автопилотът носи на Tesla носи десетки милиони долари печалба
Край на ерата Saab: последните произведени автомобили се продават
Европа вече е инвестирала 200 милиарда евро в електромобили
Четири стъпки за проверка на климатика преди лятото
Василий Ломаченко се завръща
Хамзат Чимаев ще се бори с Дилън Данис на RAF 10
Забит Магомедшарипов обвини UFC за ранното си отказване
Пет българки стартират на европейското първенство за кадетки в Самоков
Имунотромбоза – как имунната защита води до запушване на микросъдовете?
HIIT тренировки – кога са подходящи и кога не
Кога бременността може да е извънматочна?
Безплатни прегледи във ВМА по повод Световния ден за борба с хипертонията
Коментари
Напиши коментар22:34 | 30 сеп 2017 г.
Напиши коментар