Британецът Гераинт Томас спечели 105-ото издание на Тур дьо Франс. За 32-годишния състезател на "Скай" това бе първа победа в някоя от големите три колоездачни обиколки в света - тези на Франция, Италия и Испания.
Томас, който е двукратен олимпийски шампион в пистовото колоездене, завърши с основната група днешния 21-ви етап от обиколката, в който бяха изминати 116 километра от околностите на Париж до Шанз-Елизе. Роденият в Уелс колоездач завърши Тура с общо време от 83 часа, 17 минути и 13 секунди и изпревари с 1:51 минути холандеца Том Дюмулен ("Тийм Сънуеб"), който завърши втори. Четикратният победител Крис Фрум ("Скай"/Великобритания) остана трети в крайното класира с изоставане от 2:24 минути от Томас, а челната шестица бе допълнена от словенеца Примож Роглич на 3:22 минути, холандеца Стивън Кройсвайк на 6:08 минути и представителя на домакините от Франция Ромен Барде на 6:57 минути.
Победител в днешния параден етап в най-престижната надпревара в шосейното колоездене взе норвежецът Александър Кристоф от тима на "Обединените арабски емирства", който направи много силен финален спринт в последните 500 метра и изпревари с милиметри германеца Джон Дегенколб и французина Арно Демар. Кристоф завърши с време от 2 часа, 46 минути и 36 секунди, а по-малко от 15 секунди след това Томас премина финалната линия прегърнат с добрия си приятел от детството Фрум.
В класиранията в отделните дисциплини, подобно на генералното, не настъпиха никакви сериозни размествания по парижките улици.
Победител при "спринтьорите" за шести път стана словакът Петър Саган от отбора на "Бора", докато "крал на планините" е французинът Жулиен Алафилип от "Куик Степ", който за пръв път триумфира с фланелката на червени точки.
Още радост за Франция донесе и 24-годишният Пиер Роже Латур от AG2R, който стана победител при младежите.
Най-добре в отборното класиране пък се представи екипът на "Мовистар", а днешният етап бе по-специален за френския ветеран Силван Шаванел, който завърши Тура за рекордния 16-и път. За Шаванел, който неизменно стартира в надпреварата в последните 18 години, това бе последна Обиколка на Франция.







Ангел Искрев в "Гласът на журито": TikTok и AI променят начина, по който се рекламират имотите
Учителите настояват за по-високи заплати, в противен случай ще протестират
Маргаритов: Идеята за тази "справедлива цена" е добра, не става въпрос за държавна намеса
Прокуратурата обвини 36-годишен мъж след масовия бой в Габрово на Гергьовден
Мъжът, блъснат от самолет в Денвър, е искал да се самоубие ВИДЕО
Премиерът: Тепърва започва същинската работа
Министерството на туризма обмисля ваучери за почивка на българи
Кирил Петков: Моделът на Путин е ясен - завзима територия
Тези модели ни напускат през 2026
Историческо: BMW събира всички арт автомобили за първи път
Хибридът ви харчи твърде много? Ето къде грешите
Автопилотът на Tesla носи десетки милиони долари печалба
Алистър Овърийм: "Всеки боен стил ме научи на нещо"
Netflix влиза в ММА: Ронда Раузи и Джина Карано оглавяват историческа галавечер в Лос Анджелис
Байсангур Сусуркаев посочи трима възможни съперници след UFC 328
Ярослав Амосов е готов за големите имена след UFC 328
Какво е холестеролът?
Делир в напреднала възраст – спешно състояние, което често се бърка с деменция
Афазия – когато думите изчезват
Имунотромбоза – как имунната защита води до запушване на микросъдовете?
Коментари
Напиши коментарНапиши коментар