Световната и европейска шампионка по борба в категория до 59 килограма Биляна Дудова изрази недоумението си от решението на Българската федерация по борба да не бъде включена в състава на националния отбор за предстоящото европейско първенство в края на месеца.
Дудова от началото на годината се състезава в олимпийската категория до 62 килограма, в която титуляр в националния тим е Тайбе Юсеин. Двете си размениха по една победа на официални състезания и трябваше да направят преборване за място в състава за европейското първенство на 18 март в Благоевград, но то не се състоя, тъй като Юсеин беше с по-голямо лично тегло.
В крайна сметка, обаче, от Българската федерация по борба прецениха да включат именно Юсеин в състава на континенталния шампионат.
"Не искам да правя шоу и вниманието да бъде насочено към мен, но се случват несправедливости. Миналата година имаше решения на Управителния съвет, които се спазиха. Аз не отидох на олимпиадата, а моята цел беше да спечеля олимпийски златен медал. Тази година отново съм решила да се състезавам в олимпийска категория. От началото на сезона се състезавам в категория до 62 килограма. Беше решено от Управителния съвет да се преборваме с Тайбе Юсеин на 8 март в Благоевград. Датата беше сменена за 18-и. Отидохме с моя треньор, съобразихме подготовката си, променихме я. Такова преборване не се състоя, тъй като Тайбе Юсеин не мина кантара, с цялото ми уважение към нея и към всичките й постижения. Пожелавам й успех и на всички други от националния отбор, да представят достойно България", каза Дудова.
"Аз няма да се състезавам на европейското първенство, при положение че победих Тайбе на турнира "Дан Колов", при положение че спазих правилата, които бяха казани от УС на Българската федерация по борба. Просто за мен не е нормално заради това, че не съм от отбора на Петър Касабов да бъда ощетявана по такъв начин. Не че съм направила много, но от пет европейски първенства имам четири титли и от участия на две световни първенства имам златен и сребърен медал. И да бъда подигравана по такъв начин. А заплатата, която получавам от федерацията за миналата година, че съм европейска и световна шампионка, която ще взема, защото все още не съм получавала тази година, е колкото заплатата на една чистачка. Това нормално ли е? Докога трябва да търпя тези неща, докога трябва да бъда мачкана, унижавана, подигравана от треньора на националния отбор (б.а. Петър Касабов) и по такъв начин да се решават неща от Управителния съвет на федерацията и да не се спазват? Какво трябва да направя аз в тази ситуация? Аз се готвех да отида на европейско през следващата седмица. Исках да направя нещо историческо - в четвърта категория за мен да спечеля пета титла за България. Аз се боря за България, за никой друг. Имам клуб, имам хора зад мен, които няма да ме оставят. Аз няма да се откажа от борбата, защото съм в правото си. Тренирам, печеля и искам да бъда победител", каза още състезателката.
Тя е категорична, че отношението към нея е свързано с отказа й да тренира при националния селекционер Петър Касабов.
"Отношението към мен е породено от това, че от години не тренирам в националния отбор. Понеже години наред бях мачкана и подигравана от този треньор (Петър Касабов), понеже не съм под негово ръководство и той не е мой личен треньор. Това ли заслужавам аз?
Не съм потърсила никого от федерацията, мен също никой не ме е потърсил. Няма никакво обяснение. Директно е дадено името на Тайбе в категория за 62 килограма, а тя не е спазила правилата. Аз я победих на "Дан Колов", тя ме победи на републиканското. 1:1 сме. Защо не си решим проблема по спортсменски начин, на тепиха. Която е по-добра да участва", заяви Дудова. Тя не възнамерява да се отказва, въпреки отношението към нея.
"Не съм се отказала и няма и да се откажа дори и сега, след това нещо, което се случва в момента. Имам цели и мечти, които постигам. Имам още по-големи и ще ги гоня докрай, защото има такива нечестни неща. Обяснение нямам, най-вероятна няма и да получа", каза Дудова.
"Има треньори, те определят критериите, оттам-нататък си носят отговорност", заяви президентът на Българската федерация по борба Христо Маринов по случая.







Фюри обвини Джошуа в алчност, но Хърн отсече, че никой не може да провали мача
Нутриционист каза доколко можем да се доверим на AI при изготвянето на диети
Почина жената, паднала тежко под връх Мальовица
Проверки разкриха ваксинация срещу морбили само на документи
Мъж си поръча 300 пици в Полша, грозят го 8 години затвор
Заради ниското ниво на Дунав: АЕЦ "Козлодуй" може да спре, а България няма план
Рецептата Dnes: Вкусно тирамису
BMW разкри защо няма да има нова 8-Series
Citroen AX на 40: Малкият автомобил, който спаси марката
Шефът на Mercedes разкри как клиентите ще преминат на електромоболи
Колите на Volkswagen получават дигитален ключ чрез Samsung Wallet
Хенри Сехудо разби Мераб Двалишвили за 36 секунди и взе реванш на RAF 12 (ВИДЕО)
Теофимо Лопес надви Роли Ромеро и стана световен шампион в трета категория (ВИДЕО)
Крис Сайборг запази титлата на PFL и предизвика Кайла Харисън
UFC Sacramento предложи зрелище: 10 от 13 битки завършиха преди финалния гонг
Български учени проучват растителна комбинация за метаболитно здраве
Ротавирус при децата – какво трябва да знаят родителите на бебета и малки деца
Безплатни прегледи при детски кардиолог в бургаската детска болница от 24 август
Безопасно ли е плуването за бременни?
Коментари
Напиши коментар02:14 | 24 апр 2024 г.
Напиши коментар