На 91 години почина Светослав Батов – майстор на спорта и заслужил треньор по спортна гимнастика. Като старши треньор на националния отбор той постигна изключителни успехи, сред които 13 медала от Олимпийски игри, световни и европейски първенства, както и от световни купи.
Под негово ръководство българският отбор се утвърждава в световния елит, като два пъти се класира на пето място на Олимпийски игри и на четвърто място на Световно първенство.
Светослав Батов е и почетен международен съдия на Международната федерация по гимнастика (ФИГ), като оставя след себе си трайна следа в развитието на българската и световната гимнастика.
Поклонението пред Светослав Батов ще се състои на 18 ноември от 11:30 ч. в църквата на Централните софийски гробища.
Ръководството на Българската федерация по гимнастика изказва съболезнования на семейството, близките и приятелите на Светослав Батов.
Светослав Димитров Батов е роден на 17 август 1934 г. в София. Още от ученическите си години се запалва по гимнастиката. През 1950 г. започва да тренира в железничарското физкултурно дружество "Локомотив" София. Завършва ВИФ "Георги Димитров" със специалност "Гимнастика".
Работи като треньор по гимнастика в ДФС "Септември" и "Левски" София, както и като преподавател в спортната школа по гимнастика към Софийския район.
От 1968 г. е част от Българската федерация по гимнастика като държавен треньор, треньор на младежкия национален отбор и старши треньор на националния олимпийски отбор. Бил е и първи заместник-председател на Федерацията.
Притежава званията "Майстор на спорта" и "Заслужил треньор". В периода 1976–1987 г., като старши треньор на националния мъжки отбор, реализира значителни успехи както в отборните, така и в индивидуалните състезания, като националният отбор печели 17 медала от Олимпийски игри, световни и европейски първенства и купи. Под негово ръководство българските гимнастици са постоянно сред световния елит, два пъти заемат пето място на Олимпийски игри и четвърто на световни първенства.
През 1985 г., на Конгрес на Европейския съюз по гимнастика, е избран за член на Мъжкия технически комитет.
Два мандата е вицепрезидент на Мъжкия технически комитет към Международната федерация по гимнастика (ФИГ).
Бил е почетен международен съдия към ФИГ, като е съдийствал на пет Олимпиади, над 10 световни и 10 европейски първенства, както и на други международни състезания, включително европейски и световни купи. Удостоен е със званието почетен член на Европейския съюз по гимнастика и е награден със златен медал за заслуги към развитието на европейската гимнастика.
Награждаван е със златни медали за заслуги към развитието на спортната гимнастика в България от БСФС и два пъти е отличен с високия държавен орден "Червено знаме на труда" за успехите на Олимпийските игри./БГНЕС








Космическият белег на близо 4 млрд. години: Учени изровиха най-стария кратер на Земята
От "Златната игла" до Кан: Пътят на Ивет Бианки в света на висшата мода
Гълъб Донев: Бюджетът за 2026 година е такъв, защото реалността го налага
Границите на издръжливостта: Калайджиев за подготовката за 1021 излитания и кацания за 14 часа
ГЕРБ разочаровани от бюджета на ПБ, очаквали да е по-амбициозен
Хотелиери пищят: Толкова зле не е било досега
Офталмолог: Силното слънце уврежда и очите
Кола се обърна по таван на булевард в София
Нови данъци и такси за паркиране трябва да изгонят SUV от градовете
Проблем за Chevrolet Corvette ZR1 - след 295 км/ч съсипва боята си
Смяна на предавки без връщане на газта - как е възможно?
Бензиново завръщане: Най-интересните бъдещи коли с ДВГ - II част
Ако Кубрат Пулев беше победил Мурат Гасиев, можеше ли да стане световен шампион?
Джон Джоунс посочи фаворита за Махачев – Гари
Джон Джоунс загатна за завръщане: Движа се така, сякаш никога не съм си тръгвал
Иън Гари обясни защо подписа с Еди Хърн: Искам повече хора да знаят кой съм
Не взимайте решения в жегата, ще сгрешите!
Младите ги е страх да пораснат, все повече
Знаете ли това за човешкия мозък?
Рубеола – ваксинацията остава най-добрата защита
Коментари
Напиши коментарНапиши коментар