Световният шампион по снукър за 2010 година Нийл Робъртсън спечели с 10-6 фрейма финала на Мастърс срещу първенеца на света за 2005 година Шон Мърфи.

Това е първа титла на престижния турнир за Машината от Мелбърн, който взима 150 000 паунда, ставайки първият австралиец с титла на третия най-силен турнир в календара. Интересното е, че това е деветия финал в кариерата на Робъртсън. До момента той не познава вкуса на поражението в мач за титлата.

Първата партия започна много добре за Шон Мърфи, който си спечели комфортна преднина, когато позволи на съперника си да излезе на масата.

При пасив от 48-57 точки и останали само две топки на масата, Робъртсън предпочете да играе сейфти по розовата топка, вместо да я потърси за средния ляв джоб чрез ефектен крос-дабъл. При последвалата размяна на защитни удари Мърфи остави розовата топка на горния ляв джоб и Машината от Мелбърн разчисти масата за 1-0 фрейма.

Втората партия мина през няколко грешки и на двамата майстори и все пак англичанинът се оказа по-съобразителен. Благодарение на халф-сенчъри брейк от 65 точки Мърфи успя да изравни резултата във финалния сблъсък.

Последваха двата най-впечатляващи откъм точково изражение фрейма преди края на първата сесия.

Първо Шон Мърфи изригна със страхотен сенчъри брейк от 102 точки и така за първи път поведе в резултата. Нийл Робъртсън обаче "надцака" своя опонент и конструира фантастичен сенчъри брейк от 103 точки за 2:2 части, след което дойде и първата кратка пауза в срещата.

След това австралиецът си върна преднината, благодарение на две малки серии, но нов халф-сенчъри брейк на Мърфи, този път от 53 точки, отново доведе до равенство: 3-3.

До края на първата сесия Робъртсън даде достатъчно възможности на своя съперник, но световният шампион за 2005 година не оползотвори шансовете си и след два много добре построени халф-сенчъри брейка от 72 и 59 точки Нийл Робъртсън дръпна с 5-3 фрейма. Така преди подновяването на играта за първи път някой от двамата финалисти се радваше да преднина от цели две партии.

След почивката Робъртсън даде заявка за серия от поредни спечелени партии, но все пак Мърфи измъкна фрейма със 79-21 точки, за да вземе първата партия от втората и финална сесия в срещата.

Следващият фрейм бе исторически: Нийл Робъртсън успя да се пребори за контрола на масата и наниза серия от 101 поредни точки, като това бе сенчъри брейк №400 в историята на Мастърс и общо пети за блондина на тазгодишното издание на надпреварата. Машината от Мелбърн поведе с 6-4 и си върна аванса от две части.

Фрейм №11 бе невероятен откъм тактическо отношение. В него двамата майстори реализираха общо едва 71 точки, от които 57 бяха за Робъртсън, но австралиецът се показа по-силен психически и макар също да направи доста грешки, както своя опонент, Робъртсън успя да оформи достатъчна преднина, за да поведе със 7-4 фрейма. По този начин за първи път в мача един от двамата финалисти вече водеше с цели 3 партии пред своя съперник.

В следващата партия Шон Мърфи направи два изключителни защитни удара, един от които бе фантастичен глансинг-шот, но и това не спря устремения Робъртсън.

Първенецът на света за 2010 година сякаш вече нямаше спирка, след като вкара невероятна червена топка за средния джоб, при кю-бол, долепен на горния борд. Блондинът наниза халф-сенчъри брейк от 76 точки и така неговата преднина вече бе 8-4 части.

След това Шон Мърфи започна добре, отбеляза 23 точки, но обърка нещата, залагайки червена топка за Робъртсън, който отново изстреля халф-сенчъри брейк от 76 точки и така поведе с 9-4 партии.

Изправен до стената, Мърфи заложи на риска и той му даде възможност да се "закачи" за мача. Малка серия от 52 точки за англичанина му стигна за да спре пропадането си и така той сложи край на серията от 4 поредни партии за Машината от Мелбърн: 9-5 части за австралиеца.

В следващия фрейм Шон Мърфи отново показа по-висока концентрация и решителност, наниза нов халф-сенчъри брейк, този път от 86 точки и намали резултата на 6-9 партии.

Интересното е, че от началото на мача Робъртсън бе записвал точки във всеки фрейм, но в последните два той нямаше нито една реализирана топка. Пред австралиеца вече трябваше да светне сигналната лампа, тъй като той видимо се отпусна, след като се доближи само на една партия от титлата.

Машината от Мелбърн започна страхотно фрейм №16, вкарвайки дълга червена топка за горния десен джоб, след което комбинира с черната топка и изглеждаше, че той започва да контролира масата, на която имаше 4 разпръснати червени топки.

При аванс от 49-0 точки в следващата партия Робъртсън направи чудесен кенън-шот, при който обаче една червена топка се отдели и застрашително пое към средния джоб. Тя се "залюля" за челюстите, но остана на масата. Самият Робъртсън си отдъхна, защото това вече го доближи до първата му титла на Мастърс.

Робъртсън вкара 70-тата си точка, която бе неговия фрейм- и мачбол, но след това пропусна червената топката. Мърфи задължително трябваше да търси необходимия му снукър, след като на масата бяха останали 67 точки. Англичанинът обаче остави лесна червена за горния десен джоб, Машината от Мелбърн я реализира и триумфира с титлата.