Борусия Дортмунд сложи край на серията си от пет поредни загуби, побеждавайки Борусия Мьонхенгладбах с 1:0 в сблъсък от 11-ия кръг на германската Бундеслига, състоял се на стадион "Сигнал Идуна Парк".

Вицешампионите имаха смазващо превъзходство през първата част, но така и не успяха да открият резултата. Марко Ройс нацели гредата, а попадение на Пиер-Емерик Обамеянг беше отменено заради засада.

Свирепият натиск на Дортмунд (22:1 удара в края на двубоя) най-после даде резултат в 58-та минута, когато световният шампион Кристоф Крамер си вкара красив автогол, прехвърляйки вратаря Зомер. Секунди след това гредата спря Ройс за втори път в мача.

След първата си победа в първенството от 13 септември насам, Борусия Дортмунд изплува от дъното на таблицата и вече е 15-и с десет точки на сметката си. Гладбах е трети с 20 пункта, допускайки първа загуба през сезона във всички турнири.

Още в първата минута на мача Марко Ройс преодоля Корб и можеше да открие резултата, но стреля покрай десния страничен стълб от малък ъгъл. После Обамеянг излезе сам срещу вратаря, но съдийската бригада правилно маркира засада.

Малко преди да изминат десетина минути игра Хенрих Мхитарян получи по дясното крило и центрира назад, където Марко Ройс изпревари двама защитници и стреля от движение. Ян Зомер закачи топката с върха на пръстите си и тя се отби в дясната греда.

Стражът на гостуващия отбор се намеси след остро центриране на Обамеянг почти от аутлинията, а малко по-късно не срещна особени проблеми при прекия свободен удар, изпълнен от Марко Ройс.

В 18-тата минута Лукаш Пишчек центрира в наказателното поле и там Обамеянг реализира прекрасно попадение чрез завъртане и удар във въздуха, но съдиите отново взеха правилно решение, отсъждайки тънката засада.

"Жълто-черните" контролираха развоя на срещата, печелейки борбата в средата на терена. Над всички бе Марко Ройс, който буквално побърка дефанзивните футболисти на Гладбах с пробивите си, но на няколко пъти неговите съотборници не успяваха да предугадят действията му.

Малко преди да измине половин час игра Дортмунд изпусна най-доброто си положение. Обамеянг върна към Мхитарян, който разсече защитата на противника с прекрасно подаване към Пишчек. Останал сам срещу Зомер, бекът на домакините опита нещо средно между удар и подаване, опропастявайки златния шанс.

В 37-та минута Бендер хвърли превъзходен пас от дълбочина към Мхитарян. Арменецът надбяга защитата на гостите и отправи страховит изстрел с външен фалц, но кълбото профуча на метър над напречната греда.

Няколко секунди преди края на първото полувреме Обамеянг изпълни свиреп пряк свободен удар, насочвайки топката като снаряд в горния ляв ъгъл. Ян зомер обаче показа уникален рефлекс и успя да избие невярващо за повечето зрители на стадиона. Последва тупалка на Мхитарян, но покрай целта.

Статистиката на почивката показа, че домакините са отправили 15 удара, срещу нито един изстрел за техния противник.

След подновяването на играта Ройс копна технично за Шинджи Кагава, който прати топката в мрежата, но от нейната външна страна. Мхитарян пробва силен шут от петнайсетина метра, но той беше блокиран.

В 58-та минута натискът на Дортмунд най-после даде резултат, но с помощта на футболист на Гладбах. Кристоф Крамер се опита да върне към вратаря Зомер, но го прехвърли и прати кълбото в собствената си врата от около 45 метра!

Само няколко секунди след това Марко Ройс нацели напречната греда след чудесен плътен изстрел от границата на наказателното поле, а после звездата на "жълто-черната" Борусия получи лека контузия, удряйки се в рекламните пана.

Двайсетина минути преди края на мача единственият удар за гостите бе неточния шут на Херман, докато домакините бяха отправили 18 удара.

В добавеното време Мхитарян напредна със страхотен пробив и подаде към Гроскройц, но неговият диагонален изстрел мина покрай лявата греда.

Борусия Дортмунд - Борусия Мьонхенгладбах  1:0

1:0  Кристоф Крамер - 58', автогол

Дортмунд: Вайденфелер, Сократис (Гинтер - 84'), Суботич, Пишчек, Дурм, Кел, Бендер, Мхитарян, Кагава (Гроскройц - 73'), Ройс (Иммобиле - 88'), Обамеянг

Гладбах: Зомер, Щранцъл, Янчке, Домингес, Корб, Крамер, Нордтвейт (Вендт - 46'), Хаан, Херман (Траоре - 75'), Рафаел (Азар - 65'), Крузе