Борусия Дортмунд се класира за плейофите на Лига Европа, елиминирайки Волфсбергер с общ резултат 6:0 в третия квалификационен кръг на турнира.

Тази вечер момчетата на Томас Тухел спечелиха с 5:0 на стадион "Сигнал Идуна Парк", въпреки че получиха две здрави съдийски секири през първото полувреме, когато румънският дилетант Мариуш Аврам не отсъди очевидна дузпа срещу Ройс и отмени редовен гол на Кагава.

След почивката обаче и реферът не спря "жълто-черните". Бърз гол на Марко Ройс след подаване на Мхитарян и попадение на получилия разкошен пас Гюндоган нападател Пиер-Емерик Обамеянг сложиха точка на спора.

После изключително активният Хенрих Мхитарян реализира хеттрик в рамките на 13 минути, правейки един от най-добрите си мачове за тима от Дортмунд.

Домакините взеха териториален превес още от самото начало на двубоя и притиснаха противника си в наказателното му поле. Ройс се опита да намери свой съотборник чрез остро центриране, но Кофлер улови. После Вайгъл хвърли прекрасен дълъг пас към Пишчек, но топката дойде дълга за поляка.

Малко преди да изтече четвърт час игра Шинджи Кагава отправи първия удар в мача, но кълбото прелетя доста над напречната греда. Матс Хумелс пробва техничен прехвърлящ удар, но бранител изби пред голлинията с рамо.

В средата на второто полувреме Борусия създаде две много добри положения, при които стражът на австрийците показа чудесен рефлекс. Той първо спаси техничен шут на Марко Ройс, а после инстинктивно парира удара с глава на Пиер-Емерик Обамеянг.

Илкай Гюндоган завърши неточно с левия крак продължителна акция на своите, а после младият Юлиан Вайгъл стреля покрай десния страничен стълб. После Хенрих Мхитарян достави топката за Марко Ройс, който би от десетина метра, но стражът на гостите спаси.

Към края на първото полувреме съдийската бригада допусна две много груби грешки в ущърб на Борусия. Първо не беше отсъдена очевидна дузпа за нарушение на Кофлер срещу Ройс, а после беше отменен редовен гол на Шинджи Кагава. При втория случай реферът Мариуш Аврам не прецени, че намиращият се в засада Обамеянг не игщрае с топката преди точния завършващ удар на Кагава.

Още в началото на второто полувреме обаче нещата си дойдоха по местата. "Жълто-черните" спретнаха мълниеносна контраатака по лявото крило, където Мхитарян напредна и пусна към Марко Ройс. Звездата запази хладнокръвие и мушна кълбото в долния ляв ъгъл.

Последваха сравнително скучни минути, в които Борусия успя да приспи своя опонент до средата на втората част. Тогава домакините удвоиха аванса си с втория си удар след паузата. Пиер-Емерик Обамеянг майсторски копна покрай Кофлер, получавайки прекрасен скрит пас от Гюндоган.

Обамеянг се поизложи малко по-късно, когато пропусна на празна врата. Габонецът не успя да засече центрирането на Ройс отдясно и вместо да опъне мрежата, прати топката над вратата. По-късно африканецът направи нов фрапантен пропуск, при който бе маркирана засада.

Близо четвърт час преди края Хенрих Мхитарян увенча добрата си игра с красиво попадение. Той игра на двойно подаване с Лукаш Пишчек и изстреля истински снаряд с левия крак, намирайки десния ъгъл на противниковата врата.

Десетина минути след това арменският национал вкара втория си гол в срещата. Той получи отляво, финтира защитник и със свиреп изстрел в близкия ъгъл матира Кофлер.

В 86-тата минута Мхитарян дори оформи своя хеттрик. Този път той получи пред дъгата на наказателното поле и с удар по земя намери долния ляв ъгъл.

Обамеянг можеше да се реваншира за двата си груби пропуска след паузата, но силният му шут мина покрай целта в добавеното време.

Борусия Дортмунд - Волфсбергер 5:0

1:0  Марко Ройс - 48'

2:0  Пиер-Емерик Обамеянг - 64'

3:0  Хенрих Мхитарян - 73'

4:0  Хенрих Мхитарян - 82'

5:0  Хенрих Мхитарян - 86'

Дортмунд: Вайденфелер, Сократис, Хумелс, Пишчек, Шмелцер, Вайгъл, Гюндоган (Бендер - 77'), Кагава (Кастро - 65'), Мхитарян, Ройс (Хофман - 77'), Обамеянг

Волфсбергер: Кофлер, Бергер, Хютенбренер, Золбауер, Пала, Путше (Търдина - 67'), Щандфест (Чернег - 86'), Вебер, Якобо, Вернитцинг (Зул - 75'), Силви