Шалке измъкна 2:2 срещу Борусия Дортмунд в дербито на 29-ия кръг в Бундеслигата, играно на стадион "Фелтинс Арена".

Двата тима изиграха скучно първо полувреме, но изцяло компенсираха след почивката, когато си вкараха по два гола в рамките на малко повече от четвърт час игра.

Първо Шинджи Кагава откри с феноменален прехвърлящ удар, но Лерой Сане изравни две минути след това. Матиас Гинтер върна аванса на Борусия след гол с глава, но Клаас-Ян Хунтелаар се разписа от дузпа.

Така Борусия събра 68 точки и се отдалечи на седем от лидера Байерн. Шалке е седми с 45 пункта.

Наставникът на гостите Томас Тухел заложи на почти изцяло експериментален състав, оставяйки на резервната скамейка твърди титуляри като Пишчек, Гюндоган, Мхитарян, Ройс и Обамеянг.

В самото начало Ралф Ферман трябваше да спасява слаб, но изключително прецизен удар с глава на Сократис, след което стражът изби пред крака на Кагава. На отсрещната врата Йоханес Гайс шутира от пряк свободен удар, но доста високо.

В средата на първото полувреме Борусия отправи удар в наказателното поле чрез Ляйтнер, но Хойберг подложи крака си и предотврати опасността. Последва и най-чистата ситуация до момента - Пулишич открадна топката и излезе сам срещу вратаря, но би на педя покрай лявата греда.

Беше изминал половин час игра, когато и Шалке стигна до много опасно положение. Лерой Сане стреля с левачката от дистанция, но кълбото се отби в страничната греда! Малко след това бившият футболист на Лудогорец Жуниор Кайсара би по диагонала, но покрай лявата греда.

Малко след почивката Борусия откри резултата с невероятно изпълнение на Шинджи Кагава. Японецът получи топката на границата на наказателното поле и прехвърли Ферман по феноменален начин.

Отговорът на "миньорите" обаче беше мигновен - Бюрки парира прострелно центриране на Кайсара, но топката се озова у Сане, който вкара със силен удар отблизо.

Хенрих Мхитарян отправи страховит снаряд от пряк свободен удар, но Ферман спаси. В 56-ата минута обаче Борусия набързо си върна аванса в резултата. Матиас Гинтер се оказа най-съобразителен на границата на малкия пеналт и след получил се рикошет при центриране, реализира с глава.

Головата фиеста продължи и в средата на втората част Клаас-Ян Хунтелаар вкара отсъдената за нарушение срещу самия него дузпа. С жълт картон беше декориран Сократис, който препъна холандския нападател в наказателното поле.

Дортмунд можеше да поведе за трети път, но първо Ферман спаси удар от движение на Кагава, а след това Мхитарян би покрай гредата след лек рикошет. В 83-ата минута Обамеянг беше изпуснат и стреля с левачката, но спечели само корнер.

Към края на мача Обамеянг би в стената от пряк свободен удар, а Майер стреля над напречната греда на вратата на "жълто-черните".

Шалке - Борусия Дортмунд 2:2

0:1 Шинджи Кагава - 49'
1:1 Лерой Сане - 51'
1:2 Матиас Гинтер - 56'
2:2 Клаас-Ян Хунтелаар - 66', дузпа

<iframe frameborder="0" width="480" height="270" src="//www.dailymotion.com/embed/video/x43g1x1" allowfullscreen></iframe><br /><a href="http://www.dailymotion.com/video/x43g1x1_all-goals-hd-schalke-04-2-2-borussia-dortmund-10-04-2016-hd_sport" target="_blank">All Goals HD - Schalke 04 (2-2) Borussia...</a> <i>by <a href="http://www.dailymotion.com/soccerhub365" target="_blank">soccerhub365</a></i>

Шалке: Ферман, Матип, Нойщедтер, Ритер, Колашинац (Аого - 74'), Гайс, Хойберг, Кайсара (Майер - 60'), Белханда (Чупо-Мотинг - 82'), Сане, Хунтелаар

Дортмунд: Бюрки, Хумелс (Мхитарян - 46'), Сократис, Бендер, Гинтер, Дурм, Шахин, Ляйтнер (Гюндоган - 73'), Пулишич (Обамеянг - 73'), Кагава, Рамос