Борусия Дортмунд сензационно загуби с 1:2 от Ред Бул Залцбург в първи 1/8-финален двубой на Лига Европа, игран на стадион "Сигнал Идуна Парк". Това е 18-и пореден мач на гостите без поражение в Европа. За Борусия пък поражението е първо срещу противници от Австрия след четири победи в четири мача.

Момчетата на Петер Щьогер изиграха изключително слабо първо полувреме, в които отправиха само един точен удар, а секунди преди почивката удар на Хуанг срещна гредата. В началото на второто полувреме австрийците нанесоха два тежки удара в рамките на седем минути чрез Валон Бериша. Той първо откри резултата от дузпа, а след това се разписа с прецизно изпълнение в горния ляв ъгъл.

Борусия отвърна сравнително бързо с попадение на Андре Шюрле отблизо, а малко след това световният шампион пропусна много добра възможност да изравни. Реваншът е на австрийска земя след седмица, от 22.05 часа българско време.

<iframe width="560" height="315" src="https://www.youtube.com/embed/DqX3sPumQuw" frameborder="0" allow="autoplay; encrypted-media" allowfullscreen></iframe>

Двата отбора започнаха сравнително спокойно и първата възможност в срещата се откри при изпъленние на корнер, когато Андре Шюрле стреля много мощно от въздуха, но кълбото профуча над напречната греда. На отсрещната врата Хайдара също пробва удар от въздуха, но не застраши целта.

Последва период, в който Борусия имаше инициативата и опитваше да намери пролуки през дефанзивния вал на своя съперник, но това не се получаваше. Гостите действаха много стабилно в отбрана, а в някои моменти поглеждаха и в предни позиции.

Едва десетина минути преди почивката се стигна до първия точен удар към една от двете врати, който се оказа и общо трети в двубоя след неточните стрелби на Шюрле и Хайдара в началото. Този път Махмуд Дахуд шутира мощно от дистанция, но право в обсега на вратаря Валке.

В края на първото полувреме късметът покри домакините. Първо Бюрки спаси удар на Хуанг отблизо, а след това Шмелцер изчисти пред голлинията опита за добавка с глава на Дабур. Секунди преди края на първата част Хуанг уцели гредата след рикошет в тялото на Топрак.

Именно Топрак беше грешникът малко след почивката, когато фаулира Хуанг в наказателното поле и реферът посочи бялата точка. Валон Бериша застана зад топката и не остави шансове на Бюрки.

Десетина минути след паузата Залцбург нанесе втори тежък удар по Дортмунд. Лайнер получи отдясно и върна много хитро назад в наказателното пол, където Бериша нанесе изключително прецизен удар в горния ляв ъгъл, за да реализира второто си попадение в мача.

Все пак отговорът на домакините беше бърз и те намалиха своето изоставане малко след това. Влезлият като резерва Кристиан Пулишич центрира в наказателното поле, където Андре Шюрле успя да добута кълбото в мрежата след няколко опита.

Близо четвърт час преди края на редовното време Шюрле можеше да вкара още едно попадение, но този път не намери целта. На отсрещната врата Минамино пробва късмета си, но би неточно по диагонала.

В заключителната част на мача централните защитници на Борусия Сократис и Топрак се включиха напред при изпълнение на корнери, но стреляха неточно с глава.

Борусия Дортмунд - Ред Бул Залцбург 1:2

0:1 Валон Бериша - 49', дузпа
0:2 Валон Бериша - 56'
1:2 Андре Шюрле - 62'

Борусия Дортмунд: Бюрки, Сократис, Топрак, Шмелцер, Кастро, Вайгъл, Дахуд, Ройс, Шюрле, Гьотце (Пулишич - 62'), Батшуай (Филип - 62')

Ред Бул Залцбург: Валке, Рамальо, Чалета-Цар, Лайнер, Улмер, Шлагер (Минамино - 73'), Самасеку, Бериша, Хайдара, Дабур, Хуанг (Гулбрандсен - 69')