На 91-годишна възраст вчера почина легендарният лидер на кубинската революция Фидел Кастро. Противоречива личност, много обичан и много мразен, той беше голям фен на спорта, в частност на футбола.
Кастро беше голям приятел с Диего Марадона – също като него обожествяван и ненавиждан от мнозина. Двама герои с разногласна репутация, се срещнаха преди 30 години – през 1986 г. на световното в Мексико, където Аржентина триумфира. Тогава Марадона беше привърженик на идеите за социализъм и революция и считаше Кастро, заедно с Че Гевара, за свои идоли. Диего даже има татуировки на двамата, а приятелството му с Фидел е било тествано многократно през годините. Футболният гений често му бе гост, даже го интервюира и именно в Куба се подложи на интезивно лечение от наркотичната си зависимост.
Бившият кубински лидер бе и голям привърженик на Арсенал. Влюбил се в "артилеристите" през сезон 1970/71, когато лондончани спечелиха златен дубъл. Но Кастро беше "диванен" фен на "топчиите". Разбира се, нямаше финансови проблеми да отиде да гледа мач на живо в английската столица. Но това не се случи, защото охраната му беше твърдо против подобно пътуване. И това е лесно да се обясни. Срещу Фидел са организирани над 600 опита за убийство! "Ако способността да оцелееш беше олимпийска дисциплина, щях да съм шампион", каза един път Кастро.