Програмата на сезона в Англия традиционно бе публикувана още в средата на юни, за да се разпалят планове за пътувания, уикенди на големи дербита и обсъждане на това "кой има лесен старт и кой завършва с най-трудни мачове". Най-гледаното първенство в света тръгва отново на 12 август, но все повече прилича на някакъв сериал, гонещ огромен тв рейтинг.
Шампионът Челси е чак на трето място в залозите за нова титла, а Манчестър Сити и Юнайтед са пред него (както бе и миналата година, между другото). Но не това се откроява. Това вероятно ще е последният сезон, в който Висшата лига може да бъде наречена със старото и толкова хубаво звучащо "английско първенство".
Тенденцията е такава от 1993-а, разбира се. Вековният закон на английското ежедневие с "3 часа следобед в събота е време за футбол", което бе магическо и за всеки фен по света в едни други, не толкова наситени с информация времена, отдавна падна от власт.
През 90-те телевизиите изместиха мачове в неделя и понеделник - в началото бяха само по 2 на кръг. Е, неделя в 16 ч местно време (18 наше) и понеделник в 20 ч (22 ч тук), не е толкова зле... Отборът ти има по 1-2 тежки пътувания (за феновете), от които във вторник работният ден не върви добре, но се преживява.
Новият тв договор обаче, влязъл в сила от този сезон, вече гарантира по 168 мача наживо само в английските канали Sky sports и BT Sport. В азиатските "Al Jazzera", "Bein Sport Asia" и американския ESPN вървят около 340 от всички 380 двубоя на сезон.
Идеята е от 2018-2019 г. това да се промени в посока "нагоре". Всички 380 мача да вървят наживо, а в двата британски гиганта да идат вече 190. Има само един начин да стане това. С още промени на часове, с още разместени кръгове...
Преговорите вървят за съботен мач от 19,45 ч английско време (21,45 ч в България), след края на този, който вече е фиксиран от 17,30 ч (19,30). Това обсъждане ще завърши с гласуване през септември и, ако бъде прието от клубовете, влиза в сила от август 2018-а. Още по-фрапиращо - обсъждат се регулярни петъчни мачове пак в 19,45 ч местно време, че и двубой в събота или неделя от 20,45 ч! Ще рече - 11 без 15 у нас.
Принципно, какво толкова, ще си кажете. И без това в тв каналите вървят по 15-20 мача всеки ден на уикендите и по 5-6 в делници. Но феновете в Англия вече заплашиха с нови бойкоти. Не стига, че цените на билетите за мачовете растат със скоростта на Тио Уолкът (когато е здрав) по крилото на арсеналската атака, ами и часовете стават невъзможни за ходене на стадиона.
Привържениците на Нюкасъл вече се възмутиха. В декемврийската програма те гостуват три пъти в Лондон (на Челси, Арсенал и Уест Хем за 20 дни), като се предполага, че и трите двубоя ще са изместени извън съботни дни. Пътуванията са около 3000 километра в двете посоки (шесттте общо).
"В периода преди Коледа, когато хората имат достатъчно семейни ангажименти, не е лошо Висшата лига да помисли за това и поне да насрочва мачовете за дни от уикенда, по възможност в нормални часове с оглед на пътуванията. Феновете ще се прибират в понеделник, вторник или сряда рано сутрин, което е неприемливо", гласи позицията на тръста със запалянковци на Джордитата.
Но причините за роптаене стават доста, не мислите ли - дълги пътувания заради късни мачове (изнесени заради тв изисквания), скъпи билети, неудобни часове и на домакинствата, мачове извън уикендите. Разбира се, никой няма да се трогне. Петък вечер - пътуване от Борнемут далеч на юг, до Манчестър на север - няма проблеми. Понеделник вечер - 300-400 километра прибиране след двубой, завършил в 22 часа местно време...
А сега и още късни мачове, защото в Азия тогава е най-удобното време за гледане на футбол. Нека си го кажем направо - това е причината, тв аудиториите в най-хищната да плаща и гладна за Юнайтед, Челси, Ливърпул и Арсенал (и останалите) част на света. Така английската лига след този сезон съвсем няма да е английска. Тенденцията местните да преотстъпват сезонните си билети мач за мач ще продължи - това си стана доходоносен бизнес на Острова.
Още запалянковци ще си излязат преди края на някой мач в протест - тези на Ливърпул и Арсенал вече го правиха. Футболът се превръща в скъпо, а вече и недостъпно удоволствие за онези, които принципно трябва да са фундаментът на играта. И то в нейната родина. Бизнес модел, който работи отлично. Тоест - печели отлично. Но разрушава традиции, история и почти родствената връзка, която някога клубовете на Острова имаха с феновете си.
Материал на SportingLife








Шофьори срещу еколози заради ограничаване на скоростта по магистралите
Какво представляват автоимунните заболявания?
Огромен астероид приближава Земята с 32 000 км/ч
5 минути разходка на всеки час спасяват здравето ни в офиса
Беларуските "киберпартизани" пренасят борбата в Русия
На 56 и по-уверена от всякога: Дженифър Анистън впечатли с нова фотосесия
Най-новото творение на Mercedes-Maybach е забележителна суперяхта
Стар Blazer срещу Blazer EV или как се разви безопасността за 30 години
Защо на някои кръгови има светофар
Шеф във Ferrari напусна след дебюта на Luce
Жоел Арате: Доволен съм, но ни чака още работа
Джош Хокит: Ако бях казал това в NFL, вече нямаше да имам работа
KWU SENSHI Световна купа за аматьори с трето издание през юли
Кетлен Виейра подписа с PFL
Може ли лъжица зехтин на ден да има значение за мозъка след десетилетия?
Български пробив в борбата с рака на гърдата - смесена реалност влиза в операционната зала
Откриха 641 нови гена, свързани с шизофренията
Днес е Еньовден – празникът на лечебните билки и българските фармацевти
Коментари
Напиши коментар16:47 | 21 юни 2017 г.
23:47 | 16 юни 2017 г.
12:21 | 16 юни 2017 г.
00:00 | 16 юни 2017 г.
19:14 | 15 юни 2017 г.
17:59 | 15 юни 2017 г.
14:54 | 15 юни 2017 г.
Напиши коментар