През последните няколко сезона се разпалиха изключително жестоки спорове около присъствието на чужденците във футбола ни. Протекционистичната политика по отношение на българските играчи най-накрая даде резултат с въвеждане на правило „4″ от този шампионат. Според него четирима български футболисти трябва да стартират всеки двубой, като вариантът да се избегне това условие е да се платят 400 000 лева, които впоследствие, да се разделят между клубовете, залагащи на четирима нашенци.
Дали обаче тази защитна мярка спрямо българските играчи няма да бръкне сериозно в джоба на клубовете от Първа лига? Трансферната практика от последните години показва, че отборите ни си осигуряват много повече постъпления от продажби на чужденци, отколкото на българи. Така че за голяма част от тях е по-изгодно да платят 400 бона и да си осигурят солиден приход от развитието на легионерите и последвали продажби, отколкото да спазват правило „4″, което ще им спести 400 000, но пък ще ги лиши от далеч по-големи постъпления.
Засега Лудогорец е единственият, който декларира, че ще плати исканата сума и ще си развърже ръцете за легионери. От Левски отговориха уклончиво, от ЦСКА – още повече.
Какво обаче показват резултатите от последните 5 сезона (включително настоящето трансферно лято), като най-недвусмисленият и категоричен са приходите от продажби на български и чужди играчи.
За въпросния период легионерите са донесли 88 140 000 евро на клубовете от Първа лига, докато българите са вкарали приблизително 4 пъти по-малко – 18 400 000. Налага се и отчетлива тенденции за почти геометрична прогресия в ръста на приходите от продажби на чужди футболисти. В двата прозореца на сезон 2021/22 те носят 9 600 000 евро, сезон по-късно са с 3 милиона отгоре, а 2023/24 са вече почти 30 милиона евро. На следващата година пак има ръст, макар и не толкова впечатляващ, от 3 милиона, а това трансферно лято до момента са 4 милиона, но има още много време до затваряне на прозорците в обичайните за играчите от Първа лига дестинации. Освен това предстои зимен трансферен прозорец, в който през последните сезони клубовете ни продават почти толкова играчи, колкото и през лятото!
В същото време при българските футболисти далеч не може да се очертае такава тенденция, като между 2022 и 2025 постъпленията от трансфери се колебаят между 4,5 и 5,5 милиона евро.
Без никакво съмнение Лудогорец е големият шампион при продажби на легионери, като те са донесли фантастичните над 50 000 000 евро постъпления. Тук е и рекордният трансфер на Игор Тиаго за 14 500 000 евро в Брюж, включващ процент от препродажбата в Брентфорд. Осемцифрена бе и сделката за нападателя Руан Круз в Ботафого, а за последните пет сезона са продали 13 играчи за поне милион евро, като освен гореспоменатите двама нападатели, тук попадат Франко Русо, Рик, Шоу, Алекс Сантана, Каули Оливейра, Пиерос Сотириу, Мавис Чибота, Кристиян Кахлина, Якуб Шверчок, Пинас и Дан Битон. Спрямо тях само един българин – Кирил Десподов – е донесъл над милион.
В ерата на Антон Зингаревич Ботев Пд се специализира в продажбите на предимно млади африкански футболисти в Западна Европа – основно в Белгия, Швейцария и Чемпиъншип. И най-силните тимове на „канарчетата“ не са успявали да продадат половината брой играчи за такива внушителни суми, каквато бе ситуацията през последните два сезона. Справката показва, че само Самуел Акере, Ехидже Укаки, Уме Емануел, Нвачукву, Траоре, Eтo’o, Бароан, Ннади и Току са вкарали немислимите 8 200 000 евро, а освен това има и доста продадени играчи в рамките на 100 – 200 хиляди евро.
Огромен е прогресът по отношение на прихода от продажби на играчи на Арда през последния сезон, като тенденцията започна още преди година. Само през това лято тимът от Кърджали включи солидно перо от трансфери на играчи, като Офор, Тонислав Йорданов и Станислав Иванов донесоха близо 2 милиона евро! Интересно е, че дестинацията е трипосочна – на изток, у нас и на запад.
„Мач Телеграф“