Босна напусна достойно Мондиала, след като постигна успех с 3:1 над Иран в последния си мач от турнира. Това е и първата победа за страната дебютант на световни финали.

Балканците демонстрираха най-после големия си потенциал и стигнаха до успех над коравия противник, който измъчи до краен предел както Нигерия, така и Аржентина.

Срещата бе от Група "F" и се игра на стадион "Арена Фонте Нова", а босненците стигнаха до добър аванс след голове на Джеко в 23-ата минута и Пянич в 59-ата минута.

Гушенажад обаче намали за иранците в 83-ата минута, а секунди след това Вършаевич вкара третия гол за Босна и оформи крайния резултат.

След този мач Босна финишира на третото място в своята група с актив от 3 точки, докато Иран остана на последната позиция с 1 точка. И двата тима отпаднаха от турнира.

Иранците имаха шанс да продължат напред, но само ако бяха постигнали успех.

Срещата започна с превъзходство на босненците, които натиснаха здраво своя противник и можеха да стигнат до попадение още в 4-ата минута.

Тогава Джеко отправи прекрасен удар от малък ъгъл, а стражът на противника Хаджиджи със сетни сили изби топката над вратата си.

Две минути по-късно Пянич имаше претенции за игра с ръка на противников играч в наказателното поле, но съдията подмина ситуацията, а повторенията не показаха ясно какво се е случило.

В 10-ата минута Джеко отново бе в "светлините на прожекторите" и засече добро центриране с глава, но иранският вратар този път без проблеми се справи със ситуацията.

Логичното се случи с оглед на натиска на Босна и в крайна сметка балканците откриха резултата в 23-ата минута.

Джеко отправи много хубав нисък удар малко преди дъгата и матира противниковия вратар.

Две минути след това пък иранците нацелиха напречната греда чрез Шожаеи и пропуснаха страхотен шанс.

През следващите минути играта се понакъса и нямаше опасни положения пред двете врати, но в последните две минути от полувремето Босна създаде още две ситуация, макар и не чисти.

В 43-ата минута Джеко изведе в коридор Вършаевич, който обаче от малък ъгъл прати топката встрани вратата, а минута след това удар на Ибишевич не намери също целта.

След почивката Иран опита да наложи натиск над противника, но не особено успешно.

Първите минути на второто полувреме бяха скучни и иранците стигнаха само до две центрирания в наказателното поле на Босна.

Балканците пък стигнаха до удар на Пянич от дистанция, който обаче не намери очертанията на вратата.

Босненците нанесоха решителен удар по персийския си противник и поведоха с 2:0 в 59-ата минута.

Пянич бе авторът на второто попадение, след като бе изведен добре в наказателното поле и по много техничен начин прати топката в далечния ъгъл на вратата, като попадението дойде след груба грешка в иранския тим.

В следващите минути босненците показаха добра игра и създадоха няколко опасни атаки. В 66-ата минута Колашинац отправи много хубав удар, който бе избит от противниковия страж.

В следващите минути иранците изпратиха няколко центрирания в наказателното поле на противника, но без резултат.

В 81-ата минута Гушанежад отправи опасен удар, който мина встрани вратата, а малко преди това започна да вали доста силен дъжд.

Две минути след това същият футболист намали за Иран, след като бе намерен пред вратарското поле от свой съотборник и реализира в опразненената врата, като в ситуацията няколко негови съотборници бяха в засада, която изглеждаше пасивна.

В 84-ата минута обаче Босна си върна предимството, след като Вършаевич отправи страхотен удар от малък ъгъл при който топката срещна страничната греда и влезе във вратата, а до края на мача нямаше повече голове.

БОСНА - ИРАН 3:1