Откъдето и да го погледнем, есента бе впечатляваща за Лудогорец. Носени на крилете на евроемоциите, разградчани направиха така, че участието им в Първа лига да изглежда като приятна разходка по плажа под прохладния бриз при свечеряване. Възпитаниците на Георги Дерменджиев помитаха всичко по пътя си, за да зимуват с комфортен аванс от 4 точки, който още на 12 февруари почти сигурно ще набъбне на 7 пред преследвача Левски (тимът има отложен мач с последния Монтана).

„Каквото си постелеш, на такова ще легнеш“, са казали хората. А Лудогорец си постла добре. В клуба си бяха взели поука от неудачите на лятото на 2015 година, когато бяха обърнали отбора с краката нагоре. Треньорът Георги Дерменджиев продължи да доразвива стила на тима, който е до болка известен на съперниците у нас, но те нямат отговор за него. Дългите разигравания с едно докосване в половината на противника, смяната на ритъма за 20-ина минути с бясно вдигане на темпото, хитрите подавания зад гърба на защитата...

Компоненти в изпълнение на безспорно най-класните играчи в родния елит. Към тима преди сезона бе добавено качество от чужбина, но без да се нарушава балансът във вече изградения титулярен състав. В състава пристигнаха централните защитници Хосе Луис Паломино (26 г., Аржентина) и Игор Пластун (26 г., Украйна), както и халфът Густаво Кампаняро (24 г., Бразилия). А като прибавим и вече напълно адаптиралия се Джонатан Кафу към добре функциониращия гръбнак - Моци, Дяков, Марселиньо, Дяков, Мисиджан, Кешерю, то ще намерим веднага отговор на въпроса защо в Разград не се притесняваха от конкуренцията на местна почва. Похвално за треньора Георги Дерменджиев е, че успя да преквалифицира Кафу в централен нападател и да се възползва от маневреността, скоростта, техниката и точността на удара на бразилеца.

Лудогорец започна с... почивка първенството - жест от БФС (такива имаше няколко през сезона) заради желанието за пробив в Шампионската лига. Така мачът от първия кръг срещу Берое бе отложен за месец ноември. Завладени от евротръпка, в началото шампионите сякаш неглижираха домашната сцена. Поведението им изглеждаше доста надменно и те платиха цената за това. В третия кръг разградчани бяха повалени от Левски на „Герена“ - 0:1, а в петия стигнаха само до 2:2 при гостуването си на Локомотив Пловдив. Така след втория си мач навън тимът вече бе изпуснал 5 пункта - това се случи на 28 август. Тогава всички започнаха да се питат дали няма да се повтори историята от година по-рано, когато есента бе осеяна с доста неравности за тима.

Точно тези засечки накараха да изглежда така, че всъщност в първенството има интрига. Възпитаниците на Георги Дерменджиев изостанаха от Левски, който биеше на мускули, но...От 28 август до 14 декември Лудогорец повече не стъпи накриво. Преминаваше наред през съперниците си и постигна поредица от 13 победи - тимът остана само на крачка от рекордните 14 на Левски, постигнати в две различни първенства - 2003/04 и 2004/05.

Разградчани нижеха успех след успех, въпреки че в домакинствата на Левски и ЦСКА не играха с познатата стръв от последните години. Но все пак взеха това, което им трябваше. Направи впечатление, че в доста двубои тимът сякаш се отнасяше пренебрежително към съперниците, действаше леко надменно. Поради тази причина само в 5 от 18-те си шампионатни мача тимът запази мрежата си суха. Но пък когато получеше гол, Лудогорец успяваше да натисне и в рамките на 15-ина минути да удари не веднъж, а няколко пъти съперника си. Тоест с малко натискане на газта отчайваше конкурентите си. Това не сработи само в 2 срещи - споменатите вече двубои на „Герена“ и „Лаута“. 

Добрата работа на спортно-техническия екип се видя и при ротирането на състава. Единайсеторката постоянно бе въртяна, но това не доведе до амплитуди в представянето на тима. Напротив - направи така, че в съблекалнята да няма дрязги, защото всеки получаваше игрово време. Така в един момент главно Джонатан Кафу обираше похвалите за представянето в Европа, но в Първа лига се развихряше Клаудиу Кешерю, който в някои от срещите в Шампионската лига оставаше резерва, за да може бразилецът да е на върха на атаката. Румънецът наниза 12 шампионатни попадения и подели лидерската позиция в листата на голмайсторите с откритието на Ботев Пловдив Жоао Паоло.

В последния есенен кръг Лудогорец все пак бе поприземен - отборът не успя да надделее над Черно море и спря на 13 поредни победи. Така тимът остави искрица надежда за преследвачите, които ще се надяват на някакво чудо през пролетта, за да детронират орлите. По време на зимната пауза най-голямата дилема пред ръководството на клуба е дали да се раздели с част от звездите си. Анонсите са, че съставът ще бъде запазен, като ще бъде продаден най-много един от асовете. Целта е да се гони пробив в Лига Европа. На 1/16-финалите в турнира разградчани ще срещнат датския шампион Копенхаген - тим, който както Лудогорец стигна до този етап на надпреварата през Шампионската лига.

Поне в началото на 2017 година вниманието на отбора ще бъде раздвоено - срещите с Копенхаген са на 16 и 23 февруари. Но съдейки по есента, едва ли ще има изненади в Първа лига въпреки предстоящите плейофи. Ако не настанат сериозни катаклизми в Разград, то шестата поредна титла изглежда въпрос на време.

Янаки Димитров "Тема спорт"