Лудогорец победи черногорския Сутиеска с 2:0 в първи двубой от първия квалификационен кръг на Шампионската лига.

"Орлите" имаха смазващо предимство на своя стадион “Хювефарма Арена”, но топката не влизаше във вратата на гостите. Четвърт час преди края на редовното време обаче логичното се случи и Алекс Сантана порази целта след асистенция на Соуса.

В първата минута на добавеното време родният хегемон нанесе изключително важен удар по своя противник, защото удвои преднината си чрез влезлия малко преди това като смяна Матиас Тисера.

Статистиката след последния съдийски сигнал показа 14:2 удара за разградчани и 72% владеене на топката в тяхна полза.

Реваншът между двата отбора е след седмица.

Лудогорец започна с драстично по-сериозно владение на топката, но в първите пет минути опасности пред вратата на Гилен нямаше. В шестата Текпетей получи топката пред наказателното поле на „сините“ и стреля силно с десния крак, но встрани. Минута по-късно Алекс Сантана опита огледален удар, но отново топката не намери очертанията на черногорската врата.

В 19-ата минута дойде първата сериозна опасност пред вратата на Сутиеска. Тогава „орлите“ получиха нарушение след фаул срещу Доминик Янков, а зад топката застанаха Пиерос Сотириу и Текпетей. Двамата разиграха с късо, а кипърският нападател отправи много силен изстрел посока вратата на гостите, а стражът на „сините“ с една ръка едва спаси изстрела.

Минута по-късно пък Марко Матанович направи изключително циничен фаул вдясно по нападението на „орлите“ спрямо Сисиньо, след като халфът на гостите нямаше никакъв шанс да стигне топката, след което реферът Ферейра му вдигна жълт картон. В 23-ата пък Рик Джонатан получи на дъгата с гръб, след което се завъртя и стреля, ала встрани.

Две след това „зелените“ стигнаха до ъглов удар, а топката попадна на главата на Пластун. Украинският бранител опита прехвърлящ изстрел към вратата на излезлия Гилен, но топката прехвърли вратата. След това португалецът рефер побърза да предупреди стража на черногорците да не бави времето прекалено дълго, за да не му покаже жълт картон. След 32 минути игра опит на Текпетей от свободен удар отлетя далеч над гредата.

Пет преди края на първата част Текпетей нахлу за пореден път отляво и центрира силно в наказателното поле на „плавите“. Бранител на Сутиеска с глава изчисти, ала Доминик Янков посрещна с гърди около дузпата. След това той шутира с десния крак, но някак прати топката над напречната греда на черногорци – аут. В 43-ата удар на Рик Джонатан можеше да навести вратата на Сутиеска, но лек рикошет в крака на Дринчич прати кълбото в ъглов удар. След него вратарят на гостите улови. Секунди преди края на първата част Сантана опита шут от дистанция, но и той отлетя аут.

Три след подновяването на втората част Сотириу и Текпетей опитаха нещо подобно на първия фаул през първата част. Двамата отново разиграха късо, а този път кипърецът прати топката под стената до левия страничен стълб на Гилено, но и този път стражът се намеси умело и спаси. В 51-ата Сутиеска стигна до първата си възможност за нещо опасно. Илия Тучевич опита изстрел след свободен удар от сериозна дистанция, но Падт с една ръка прати коварната топка в ъглов удар.

Шест след това Рик нахлу отдясно в наказателното поле на „плавите“ и с хубав пас намери Янков. Българският офанзивен футболист овладя, а с това си докосване елиминира заставането на черногорски бранител. След това последва изстрел от малък ъгъл, но се видя поредното спасяване в мача на Гилен.

В 66-ата Текпетей и Рик разиграха много добре, за да може първият да бъде изведен зад отбраната на Сутиеска. Нигерийският футболист опита да даде успореден пас към Сотириу, но топката остана зад кипърския стрелец, отбелязва "Тема спорт". След това Шимунджа реши да смени Текпетей, а на негово място се появи Каули.

Малко след това Матанович стреля от дъгата на наказателното на „орлите“, но ударът не представляваше трудност за Падт.

В 74-ата минута попадението за разградчани все пак стана факт. Доминик Янков центрира от ъглов удар на близката греда, където Антон Недялков отигра опасно с глава. Вратарят на Сутиеска отново се намеси, прати топката в гредата си, но след това Алекс Сантана отблизо нямаше как да сгреши.

В добавеното време от срещата Алекс Сантана намери Каули Оливейра с чудесен извеждащ пас, а до него тичаше резервата Матиас Тисера, който удвои актива на „орлите“ с премерен изстрел.

Лудогорец - Сутиеска 2:0

1:0 Сантана - 74'
2:0 Тисера - 90'

Лудогорец: 1. Падт, 4. Сисиньо, 24. Вердон, 32. Пластун, 3. Недялков, 8. Гонсалвеш, 7. Сантана, 64. Янков, 73. Джонатан, 37. Текпетей, 19. Сотириу

Сутиеска: 1. Гилен, 27. Стлйепович, 4. Рудович, 15. Дринчин, 3. Гривич, 8. Матанович, 6. Кръстович, 10. Еракович, 11. Тучевич, 77. Алхараиш, 94. Ненов