Лудогорец направи огромна крачка към 13-та поредна титла на България, след като размаза с 5:1 Левски в голямото дерби от 27-ия кръг на efbet Лига.

Двата гранда изиграха блестящ сблъсък в Разград, но за няколко минути след почивката разградчани си подпечатаха успеха.

Домакините поведоха още в 4-ата минута чрез Руан Круз, но малко след това Марин Петков възстанови равенството.

До края на полувремето и двата отбора имаха отлични шансове да поведат, но развръзката дойде в първите 18 минути на втората част.

Тогава Лудогорец наниза три гола и лиши дербито от всякаква интрига. Първо се разписа Георги Терзиев (47), а малко след това и Якуб Пьотровски (56) вкара гол. И двете попадения паднаха след центрирания, при които защитата на Левски и Пламен Андреев не се намесиха както трябва.

Квадво Дуа вкара в 63-ата минута след чудесна контраатака за 4:1, крайният резултат беше оформен от Кайо Видал в добавеното време. Това беше и първа загуба за 26-кратните шампиони в първенството от 10 мача насам. За последно Левски беше загубил с 0:1 от ЦСКА 1948 в Бистрица през ноември.

В класирането разградчани са лидери с 63 точки и мач по-малко от ЦСКА, който е с 57 т. "Сините" заемат 4-та позиция с 51 т., а пред тях е Черно море (55), като варненци утре приемат Локомотив София.

В неделя от 14.45 часа е време за Вечното дерби на България, докато в следващия кръг хората на Георги Дерменджиев гостуват на Пирин в Благоевград.

Двубоят започна силно за домакините и в третата минута Бърнард Текпетей проби и подаде за Якуб Пьотровски засече топката, но беше блокиран, след което Руан Круз се разписа на празна врата.

Седем минути след това шампионите бяха съвсем близо и до второ попадение в мача. Текпетей подаде за Рик Джонатан, който върна за Круз, чийто шут от близка дистанция не намери очертанията на вратата, пазена от Пламен Андреев.

След 17 минути игра Левски достигна до изравнително попадение. Патрик-Габриел Галчев получи топката и пусна за Патрик Мислович, който продължи за Марин Петков и младежкият национал преодоля Серджио Падт, разписвайки се за 1:1.

Пет минути по-късно Лудогорец можеше да си върне аванса в резултата, след като Бърнард Текпетей стреля директно от пряк свободен удар към средата на вратата, но мощният му шут срещна напречната греда на вратата, пазена от Пламен Андреев.

В средата на първата част Аслак Фон Витри беше заменен принудително от Георги Терзиев.

Близо половин час игра Рик Джонатан центрира от ъглов удар, Ван дер Каап изпусна Диниш Алмейда, който нанесе опасен удар с глава, но топката премина малко над вратата на столичани.

В 36-ата минута Евертон проби през центъра и нанесе удар от разстояние, който беше отбит от Серджио Падт.

Пет минути преди края на първата част Марин Петков не можа да затрудни вратаря на домакините Падт.

Две минути след почивката резервата Георги Терзиев се възползва от грешка в защитата на гостите и неумела изява на вратаря Пламен Андреев и реализира второто попадение за "зелените" след изпълнение на статично положение от Рик Джонатан.

При разбъркване в наказателното поле в 56-ата минута Терзиев намери Якуб Пьотровски и той покачи на 3:1, решавайки изхода от сблъсъка в Разград.

Левски пропусна да се върне в мача чрез Цунами, а в 63-ата минута Лудогорец направи контра чрез Пьотровски, който беше изведен на скорост в половината на Левски и подаде за Квадво Дуа, реализирал лесно за 4:1.

Във втората минута на допълнителното време резервата Кайо Видал оформи крайното 5:1 с удар отблизо след бърза контра и неумела намеса в защита на Дейвид Михалев.

Лудогорец - Левски    5:1

Голмайстори: 1:0 Руан Круз 3, 1:1 Марин Петков 17, 2:1 Георги Терзиев 47, 3:1 Якуб Пьотровски 56, 4:1 Квадво Дуа 63, 5:1 Кайо Видал 90+2

Лудогорец: Серджио Падт, Аслак Фон Витри (24-Георги Терзиев), Оливие Вердон, Диниш Алмейда, Франсиско Гомес, Клод Гонсалвеш (81-Клод Гонсалвеш), Якуб Пьотровски, Бърнард Текпетей, Руан Круз (61-Педро Нареси), Квадво Дуа, Рик Джонатан (81-Кайо Видал)
Треньор: Георги Дерменджиев

Левски: Пламен Андреев, Патрик-Габриел Галчев (73-Дейвид Михалев), Келиан ван дер Каап, Хосе Кордоба, Цунами, Карлос Охене, Патрик Мислович, Евертон (73-Преслав Бачев), Джавад Ел Джемили, Марин Петков (72-Асими Фадига), Рикардиньо
Треньор: Николай Костов