Сезонът на Ливърпул наистина се оказва главозамайващ. Червените спечелиха голямата битка с Манчестър Сити, но след това паднаха от застрашените от изпадане Нотингам и Лийдс.
В началото на сезона при капитулацията в Неапол с 1:4 играчите изглеждаха сякаш току-що са се запознали, но само преди няколко дни мърсисайдци комфортно победиха лидера в Серия А на „Анфилд“ с 2:0. Тимът взе 15 точки от 6 мача в своята група в Шампионска лига, но натрупа само 16 пункта от първите си 12 срещи във Висшата лига, където се намира на незадоволителното девето място.
Бърникането на Юрген Клоп с формациите добавя допълнителна интрига в тази тема. Германецът говори за необходимостта от „преоткриване“, но във вторник срещу Наполи изпитаният и надежден отбор постигна една от най-добрите си победи през сезона. Видяхме експерименти с 4-2-3-1, 4-4-2, 4-2-4 и диамант в полузащита през последните седмици. Резултатите бяха смесени, но срещу партенопеите работата бе свършена от познатото 4-3-3.
Мърсисайдци приличаха на онзи превъзходен отбор, по който въздишахме всички ние доскоро. Системата им позволи до известна степен контрол, който липсваше в доста моменти от кампанията. Така че големият въпрос преди дербито с Тотнъм е какво ще предприеме Клоп. Приключи ли той с бърникането и ще се върне ли към 4-3-3?
Докато се опитват да наваксат огромното си изоставане от Арсенал и Сити, тази формация предлага до голяма степен комфорт на играчите, които са запознати с нея. Достигането до елиминации в Шампионската лига е осигурено, така че приоритетът за Клоп е добра форма в лигата от двете страни на Мондиал 2022.
От друга страна, до някаква степен Ливърпул стана твърде предсказуем за опонентите си. Следователно промяната на формациите е чудесен начин да накарате съперниците си да гадаят. За съжаление, поне на този етап това не е гаранция за добри резултати. С диамант в полузащита например червените биха Аякс в Амстердам, но загубиха от Лийдс на „Анфилд“ преди седмица.
4-4-2 имаше за цел да спре потока от допуснати голове – реакция на лудото 3:3 срещу Брайтън у дома през октомври. Но във вторник срещу Наполи се видя, че с 4-3-3 Ливърпул изглежда много труден за преодоляване. Клоп отчете това след срещата: „Да бъдеш компактен прави всичко различно. Изведнъж става трудно да се играе срещу нас“.
Суха мрежа срещу Наполи не е за подценяване. Партенопеите все още нямат загуба в Серия А, а във всички турнири те са се разписали повече от 50 пъти. Двамата в сърцето на отбраната – Върджил ван Дайк и Ибрахима Конате, бяха перфектни. Французинът имаше проблеми с коляното, но срещу Тотнъм трябва да стартира във Висшата лига за първи път от май. Младокът умело задуши Виктор Осимхен и може да стори същото с Хари Кейн и другите атакуващи заплахи на шпорите.
Има какво да се каже и за разполагането на трима в средата на терена. Срещу Наполи Клоп използва Милнър, Фабиньо и Тиаго, постигайки голяма степен на контрол. В случая статистиката от двубоя не е толкова важна, колкото фактът, че играчите знаят перфектно как да работят в тройка и това бе поредното доказателство.
Връщането към 4-3-3 спечели одобрението и на Салах, който се представя на обичайните си високи нива въпреки проблемите на Ливърпул. Той вкара седмия си гол в груповата фаза срещу Наполи, а никой няма повече от него: „Играл съм в тази формация и на тази позиция пет или шест години, така че 4-3-3 ми харесва най-много. Но аз не съм мениджър. Клоп определя тактиката, а аз като играч следвам лидера“.
Включването на Дарвин Нунес в заключителните етапи на сблъсъка добави малко повече хаос в отбраната на Наполи, след което дойдоха и двете късни попадения. Уругваецът реализира едното от тях, а в неделя той със сигурност ще започне срещу Тотнъм. Но все още не знаем дали 4-3-3 е оптималната система за нападателя.
Победата над италианците може много лесно да бъде последвана от разочароващ резултат срещу шпорите, което ще продължи дебата и може би ще изкуши Клоп да бърника системите още повече. Със сигурност обаче всичко това прави Ливърпул труден за разгадаване.
Адам ШЕРГОЛД, Daily Mail. Превод: Тема:Спорт








Църковен празник на 29 юни - поверия, забрани и кой празнува имен ден
Времето днес: Слънчево с високи температури и кратки следобедни валежи
Хороскоп за 29 юни: Съвети за работа, финанси и личен живот
Жега: Цялата страна с жълт код днес, очакват се 39°
На 29 юни се почита Св. Петър, любимият ученик на Христос
Путин проведе кризисна среща заради украинските атаки, засегнали доставките на горива
Ето едно уникално Ferrari, за което вероятно не сте чували
Кражбите на емблеми отново са на мода
Блестящ и спокоен, Никола Цолов взе четвърта победа за сезона
Малък стикер на стъклото спасява човешки животи
Боят между Канело и Кристиан Мбили беше отложен
България с 15 джудисти на европейското първенство за кадети в Испания
Шампионска титла и два сребърни медала за България от Европейското по сумо
Зандър Заяс прие с достойнство първата загуба в кариерата си
Не взимайте решения в жегата, ще сгрешите!
Младите ги е страх да пораснат, все повече
Знаете ли това за човешкия мозък?
Рубеола – ваксинацията остава най-добрата защита
Коментари
Напиши коментар20:17 | 24 апр 2024 г.
11:04 | 12 ное 2022 г.
14:30 | 9 ное 2022 г.
14:29 | 9 ное 2022 г.
14:25 | 9 ное 2022 г.
14:57 | 8 ное 2022 г.
19:46 | 6 ное 2022 г.
18:11 | 6 ное 2022 г.
17:47 | 6 ное 2022 г.
17:35 | 6 ное 2022 г.
Напиши коментар