Жозе Мауриньо, Диего Симеоне, Хосеп Гуардиола... Големия Сам. Нито един нямаше да пожъне същите успехи, ако ги нямаше несравнимите пионери преди тях.

Списание Four-Four-Two обърна поглед в миналото и изреди имената на най-изявените специалисти, които градиха основите на футбола. Те с право могат да се нарекат Създатели на съвременната глобална игра, радваща стотици милиони по цял свят. 

БРАЙЪН КЛЪФ
Върховният мотиватор
Ще бъде лудост да кажем, че Клъфи е безспорен успех като мотиватор на хора. Това бе мениджърът, който още в встъпителната си реч (1974) каза на играчите на Лийдс да си изхвърлят медалите в кофата за боклук. Ужасяващо погрешна преценка, заради която му биха шута само 44 дни по-късно. Много други играчи, които е порицавал или дори цапардосвал, са го ненавиждали…
Когато обаче на Клъф му потръгнеше, футболистите вече бяха готови да разбиват тухлени стени за него. Те бяха настръхнали в опияняваща комбинация от остроумие, интелигентност, заплаха и типичната северняшка схватливост. Силната личност Брайън Клъф бе като оазис в пустинята с клиширани мениджъри. Каза на феновете на Нотингам Форест, че може да ходи по вода. И те го обичаха за това. Както и неговите отбори. Титлата в Първа дивизия и двете Купи на европейските шампиони просто го доказаха. Клъф знаеше как да направи по-добър отбор от сбора на неговите частици, тоест да събере 2 плюс 2 и да получи 5! Неговото най-голямо умение бе мотивационното "дума в ухото". Средни играчи като Джон Робърстън се превръщаха в биячи на световни шампиони. "Лесно се работеше с него, ако си отдаден. Той знаеше цаката да казва правилните неща по правилния начин. И винаги беше прав!", казва капитанът на Нотингам Джон Макгавърн.
ПОСЛЕДВАЛ НЕГОВИТЕ СТЪПКИ: ЖОЗЕ МАУРИНЬО

МАТ БЪЗБИ
Създателят на династия
В пейзажа на Премиършип е много трудно да разберем мащаба на работата, която Мат Бъзби бе оставен да направи на "Олд Трафорд" между 1945 до 1969 година. Той е бил революционер от самото начало. Преди Втората световна война мениджърите са с ограничена роля в купуването и продаването на играчи, докато Бъзби е един от първите, които поемат изцяло контрол върху тренировките и трансферната политика едновременно. Застава начело на цяло ново поколение всемогъщи босове, от които именно Бъзби бе най-впечатляващият. Неговият чар и сила да убеждава му помогнаха да привлече най-добрите млади таланти на "Олд Трафорд". А учителските качества усъвършенстваха суровия материал. Фокусът върху дългосрочното планиране доведе до създаването на три големи поколения. Манчестър Юнайтед не бе печелил нищо от 1911-а, за да настъпи времето на носителите на ФА къп от 1948-а, Бебетата на Бъзби от 50-те години на миналия век и шампионите на Европа от 1968-а след самолетната катастрофа в Мюнхен. Бъзби е и мечтателят, който имаше смелостта да се опълчи на Футболната лига и реши Манчестър Юнайтед да бъде първият английски клуб, който участва за Купата на европейските шампиони. Според него това бе ключова част от бъдещето на спорта и времето показа, че не е сбъркал. 
ПОСЛЕДВАЛ НЕГОВИТЕ СТЪПКИ: СЪР АЛЕКС ФЪРГЮСЪН

БЕЛА ГУТМАН
Оригиналният Специален
Много преди светът да се запознае с Жозе Мауриньо, Бела Гутман написа плана как да се печелят трофеи и след това спонтанно да се самозапали. За Гутман третият сезон винаги е фатален, а подобно нещо важи и за Жозе, който никога не се е задържал по-дълго в един и същи клуб. 
Гутман печели титлата в родна Унгария с Уйпещ през 1939-а, но скоро след това си тръгва, за да се озове в румънския Чоканул Букурещ. Настоява да му плащат със зеленчуци поради недостиг на храна. Напуска, тъй като директор се опитва да се меси в избора на селекция. По-късно се скарва с Ференц Пушкаш по време на втория си престой в Уйпещ. Последва престой в Милан, където извежда тима до върха в Серия А, но е уволнен след спор с борда. "Бях уволнен, въпреки че не съм нито престъпник, нито хомосексуалист. Довиждане!", каза странно той. 
В следващите си договори си осигурява клауза, която го предпазвала от уволнение, ако е на първо място. Печели титлата в Португалия с Порто, след което отива в Бенфика, взима Еузебио и печели 2 пъти поред КЕШ (1961, 1962). Историята след това е известна. Отказват да му вдигнат заплатата, заради което той произнася проклятието, което живее и до днес: "Бенфика 100 години няма да бъде европейски шампион". И така - орлите стигнаха до 8 финала в Европа, но винаги бяха победени. 
ПОСЛЕДВАЛ НЕГОВИТЕ СТЪПКИ: ЖОЗЕ МАУРИНЬО

ФРЕД ПЕНТЛАНД
Началото на тики-така
Кариерата на Пентланд започна в Смол Хийт и завършва в Бароу, но между тях има период от 15 години, в които той променя изцяло испанския футбол. По време на Първата световна война е интерниран в лагер за задържане близо до Берлин. Там формулира тактическа идеология, която по-късно ще отведе със себе си в Испания. Поема Расинг Сантандер през 1920-а и пръв въвежда игра с къси пасове. Това се случва по време, в което дори испанците са играели по английски - с дълго изритване на топката и тичане след нея. Пентланд вече залага на 2-5-3, фокусирайки се върху притежанието на топката в средата на терена. По-късно има два престоя в Атлетик Билбао, печелейки първите две шампионски титли в историята на баските. Известен е с бомбето си, което играчите тъпчели като начин да празнуват победите. Атлетик на Пентланд пердаши Барселона с 12:1 през 1931-а. До днес това е най-унизителната загуба в историята на каталунците. Но именно отборът от "Ноу Камп" по-късно ще се възползва от внесения в страната стил с къси пасове. Тактиките на Пентланд са семето, от което поникна тики-така. 
ПОСЛЕДВАЛ НЕГОВИТЕ СТЪПКИ: ХОСЕП ГУАРДИОЛА

ХЪРБЪРТ ЧАПМАН
Мъжът, който искаше да прави всичко
Врящ с повече идеи, отколкото луд професор! Чапман се разглежда като един от най-големите модернизатори в ранния английски спорт. Толкова много от неговите въведения в крайна сметка стават част от лексикона на играта. Той е футболният еквивалент на Шекспир. Кариерата му мина през Нортхемптън, Лийдс, Хъдърсфилд и Арсенал. Преждевременната му смърт настъпи на 55 през 1934 година поради болест. Но Чапман успя да убеди своите шефове, че разполага с необходимите знания, за да избере сам най-добрите 11 играчи за тима си. Това би било нещо очевидно в днешни дни, но до 1963-а костюмите във ФА са определяли селекцията на Англия. Но това не е всичко. Чапман популяризира формацията WM (нещо като 3-2-2-3), която позволява ефективно контраатакуване и осуетява новото правило за засада. Той също задължава дубъла на Арсенал да играе със същата схема, за да може играчите от втория отбор по-лесно да се налагат в първия. Той е и първият бос, който рисува картинка на терена върху дъска, което означава, че футболистите по-добре можели да разбират инструкциите. Поставя невиждан дотогава акцент на физическата подготовка и не харесва пиещите и пушещи футболисти. Чапман дори променил името на метростанцията на "Гилеспи Роуд" на Арсенал, препоръчва осветление, бели топки, номера на фланелките и идеята за паневропейски турнири години преди всички други. Какъв човек!
ПОСЛЕДВАЛ НЕГОВИТЕ СТЪПКИ: ДЖИМИ ХИЛ

РИНУС МИКЕЛС
Краля на Тоталния футбол
Джак Рейнолдс и Вик Бъкингам посяха Totaalvoetbal (Тотален футбол) в отделни престои начело на Аякс, поставяйки акцент върху контрола, но техният бивш играч Ринус Микелс е човекът, който осъществява на практика същите идеи. Микелс заменя Бъкингам през 1965-а и първата му задача е да не изпадне. Само година по-късно Аякс вече е шампион в Ередивизие. Новият човек се различава от предишните с това, че набляга още повече на работата с топка по време на тренировките. И развива стил, който дава възможност на всеки от играчите да си сменя позициите. Защитниците могат да играят в атака, а нападателите да се връщат отзад. Печели 4 титли с Аякс за 6 години, извежда ги до КЕШ през 1971-а, за да замине за Барселона. Взима на "Ноу Камп" Йохан Кройф и налага същите методи. 
ПОСЛЕДВАЛ НЕГОВИТЕ СТЪПКИ: ЙОХАН КРОЙФ

ВАЛЕРИ ЛОБАНОВСКИ
Статистикът
Имаше едно място, което Андрей Шевченко искаше да посети, след като вкара победната дузпа за Милан на финала в ШЛ през 2003 година. Скоро след това той се върна в Киев с трофея и го сложи до статуята на Валери Лобановски. "Това бе неговата мечта. Той не е тук вече, но съм щастлив, че я спечелих. Така и той я спечели", каза Шева. 
За разлика от други статуи Лобановски не е заел доминантна поза, а е седнал дълбоко в мислите си и анализира… В кариера, продължила от 1969 до 2001, той анализирал футбола както никой друг преди него. Пращал скаути да правят разбори на съперниците и си донесъл компютър от Москва, за да въвежда данни за собствените си играчи. 
ПОСЛЕДВАЛ НЕГОВИТЕ СТЪПКИ: САМ АЛЪРДАЙС

ДЖИМИ ХОГАН
Вдъхновителят на Могъщите маджари
Хоган е скитащ футболен шаман, който има пряко влияние върху няколко велики национални селекции. Най-известни са унгарците, които са олицетворявани от Ференц Пушкаш. След като те удрят Англия със знаменитото 6:3 на "Уембли" през 1953-а, президентът на унгарската федерация заяви пред журналисти: "Джими Хоган ни научи на всичко, което знаем".
Тихият ланкастърец отдавна се бе оттеглил, но Могъщите маджари усъвършенстваха стил, който той е измислил. В местния МТК Будапеща залага на гъвкавост, бързо бягане и къси пасове на това, което той нарича "килим". След това повтаря подвига в още три държави, включително Германия. Когато Хоган умира, неговият син получава писмо, в което той е наречен "бащата на модерния футбол в Германия". 
Като треньор всели идеите си в австрийския Вундертим, но е бил третиран с подозрение от страна на английската ФА. 
ПОСЛЕДВАЛ НЕГОВИТЕ СТЪПКИ: ГУСТАВ ШЕБЕШ 

МИГЕЛ МУНЬОС
Успешният играч и звезден мениджър
Какво следва, когато спечелиш 3 пъти КЕШ като играч с Реал Мадрид? Да станеш треньор и да добавиш още два трофея като мениджър. Муньос е част от халфовата линия на Белия балет в продължение на десетилетие, след което бързо се пренастройва на треньорска вълна и поема отбора през 1959-а. Наследява талантлив, но застаряващ състав, трансформирайки го в сила, която за 15 години печели 9 титли в Испания и 2 пъти КЕШ. Реал взима финала с Айнтрахт със 7:3, а през 1966-а повтаря триумфа с обрат срещу Партизан Белград. Муньос нарича това едно от най-удивителните представяния в ерата. 
Мадридистът става първият човек, който печели КЕШ като играч и треньор, което доказва, че е възможно да скочиш от терена веднага на горещото кресло на мениджъра. 
ПОСЛЕДВАЛ НЕГОВИТЕ СТЪПКИ: КЕНИ ДАЛГЛИШ

ХЕЛЕНИО ХЕРЕРА
Първосвещеникът на катеначото
Първият треньор-суперзвезда. Херера бе човек, който обърна фокуса от играчите, за да се превърне в център на вниманието. Той го направи благодарение на безмилостното изпълнение на катеначо (или "веригата"). Аржентинец по рождение, той твърди, че е измислил позицията метач по време на игровите си дни във Франция, но това е оспорено. Но това, в което няма спор, е, че след престой в Атлетико Мадрид, Севиля и Барса неговата тактическа проницателност води Интер до три титли в Серия А и два пъти КЕШ. 
Катеначото е дело на Нерео Роко в Падова през 50-те, но при Херера този начин на игра достига връхната си точка. Маха халф, за да го замени с метач. Период, в който Ла Гранде Интер бяха почти непобедими. 
ПОСЛЕДВАЛ НЕГОВИТЕ СТЪПКИ: ДЖОВАНИ ТРАПАТОНИ

БИЛ ШЕНКЛИ
Майсторът на психовойните
Когато Манчестър Юнайтед пристигна на "Анфилд" за мач срещу Ливърпул през 1967 година, мениджърът на мърсисайдци Бил Шенкли успя с само с няколко думи да неутрализира звездата на гостите сър Боби Чарлтън. "Боби, изглеждаш ми болен", казал му Шенкли. И само няколко минути по-късно той наистина бил изваден от състава. В стаята на "Анфилд", наречена The Boot Room, персоналът съчинявал тактиката, с която да надхитри опозицията. Това играело ключова роля. Както и умението на Шенкли да си играе с психиката на съперника. Шотландецът например промени шортите и чорапите на Ливърпул от бяло на червено, за да могат играчите да изглеждат по-високи. Освен това инсталира в тунела известния надпис "Това е Анфилд", за да всява респект срещу гостуващите отбори. Печели 3 титли с Ливърпул, взимайки отбора от Втора дивизия до позиция, която му позволява да започне смазваща доминация у дома и в чужбина. 
ПОСЛЕДВАЛ НЕГОВИТЕ СТЪПКИ: СЪР АЛЕКС ФЪРГЮСЪН

МАРСЕЛО БИЕЛСА
Бащата на модерната преса 
Малцина като Марсело Биелса могат да се похвалят, че са вдъхновили голяма част от текущите водещи мениджъри в световния футбол. "Той е най-добрият специалист, с когото планетата в момента разполага", похвали го и Пеп Гуардиола през 2012-а. Въпреки тези думи обаче списъкът с почести на Биелса е изненадващо овехтял. Спечелил е две титли с Нюелс, още една с Велес Сарсфилд, златен медал начело на олимпийския отбор на Аржентина (2004) и толкоз. Но уникалният начин, по който играят неговите отбори, го превърна в един от месиите на модерната игра. Всеотдайност с цялото сърце да се атакува благодарение на амбициозната формация 3-3-3-1, която е подкрепена от интензивна преса, а след това наследена от специалисти като Диего Симеоне, Тата Мартино, Хорхе Сампаоли и Маурисио Почетино. 
Пресирането е било на мода дълги години преди Биелса, но никога преди него не е било използвано толкова агресивно и упорито. "Моят футбол в защита е много прост - тичаме през цялото време", каза той. Прякорът му е Лудия, който винаги мери терена, преди да реши тактиката за даден мач. Неговата 2015-а бе разочарование, но триумфът на Чили на Копа Америка е благодарение на основата, която той бе изградил.
ПОСЛЕДВАЛ НЕГОВИТЕ СТЪПКИ: ДИЕГО СИМЕОНЕ

Крис ФЛАНАГЪН, НИК МУР FOUR-FOUR-TWО