Организаторът на експедицията на Боян Петров на Хималаите, с който от дни няма връзка, коментира, че и друг път се е случвало по седмица алпинистът да го няма в базов лагер. "По-рисково е някой да те бави, някой да се грижи за някой, образно казано. Той си има свое темпо. Досега Боян винаги е вземал добри решения. Надяваме се и този път да е така", коментира пред БНР Деян Петков.

Боян Петров е опитвал да изкачи 8-хилядника Шиша пангма в Хималаите, Тибетски автономен район. В експедицията са участвали още 10 души. Липсата на Боян е била забелязана от участниците в района на Шиша пангма на около 7500 м надморска височина.

Вчера Радослава Ненова - съпруга на алпиниста, съобщи в социалните мрежи, че от няколко дни няма връзка с него.

"Последно се чухме на 28-ми. Планът беше да тръгне на следващия ден и да се върне на 3-ти. Знам, че нагоре е без сателитния телефон, защото ходи сам и носи минимален багаж. Предполагам, че затова го е оставил. Също така нагоре на следващия ден се качиха още алпинисти от експедицията, така  че той явно е разчитал, че те ще имат телефон. Така или иначе те са се разминали и по никакъв начин не е станала връзка", разказа Ненова.

От сателитния телефон на Боян Петров в понеделник сутринта е направено обаждане до негов колега алпинист, написа по-рано днес в профила си във Facebook Борислав Сандов от "Зелените". Първоначално той посочи, че обаждането е от българина, но по-късно уточни, че според нова информация телефонът на Боян е "в шерпите му и явно някой от тях е направил обаждането".

На 10 април Боян Петров отпътува за Тибет, с намерение да изкачи първо Шиша Пангма. Той определи експедицията като най-амбициозната си досега. В плановете му за тази година са три върха над 8000 м, включително Еверест, както и два седемхилядника в Киргизия. До момента Петров има изкачени 10 от общо 14-те най-високи върхове на планетата, без изкуствен кислород и без помощта на шерпи.

За последен път връх Шиша Пангма е атакуван от българи през пролетта на 1999 г., когато Дойчин Василев и Карина Сълова успяват да изкачат централния връх на височина 8013 м. В периода от 2009 до 2017 г. Петров изкачи без кислородна маска 10 осемхилядника - Гашербрум-1 8068 м), Канчендзьонга (8586 м), Броуд пик (8047 м), К2 (8611 м), Манаслу (8163 м), Анапурна (8091 м), Макалу (8463 м), Нанга Парбат (8126 м) и Гашербрум-2 (8035 м) и Дхаулагири (8167 м).