България загуби от Чехия с 1:2 в двубой от Група А в квалификациите за Евро 2020, игран на стадион "Дженерали Арена".

Футболистите на селекционера Красимир Балъков успяха да поведат в резултата още в 3-ата минута, след като Исмаил Иса (3') се разписа с глава. Патрик Шик (19') обаче възстанови равенството.

През втората част нападателят на домакините отново матира защитата на "лъвовете". Това се случи в 50-ата минута, като след това чехите контролираха случващото се на терена и не позволиха да се стигне до промяна в резултата.

Така България продължава да бъде без победа в квалификациите за Евро 2020 и се свлече на 4-ото място в групата си с актив от скромните 2 точки за три мача. Освен това, "лъвовете" за пореден път напускат Прага с наведени глави, след като все още нямат победа над домакините след разпадането на Чехословакия през 1992 година.

Двубоят започна чешкия национален отбор по футбол и Аланияспор Йозеф Шурал, който загина при катастрофа на клубния автобус в Турция Йозеф Шурал. Нашите момчета стартираха срещата по мечтан начин, след като в 3-ата минута Исмаил Иса даде аванс на "лъвовете". Нападателят засече прекрасно диагонално центриране на капитана Ивелин Попов и с глава не остави шансове на вратаря Томаш Вацлик.

В 15-ата минута късметът определено бе налице, когато отбраната ни проспа центриране към далечната греда за Томаш Сучек. Халфът върна с едно докосване за намиращия се малко пред голлинята Патрик Шик. Нападателят на Рома обаче направи нещо доста нетипично за себе си, след като не успя да насочи в мрежата от непосредствена близост.

В 19-ата минута Патрик Шик възстанови равенството. Нападателят на Рома беше на точното място в точното време, за да овладее отбита от нашата защита топка в наказателното поле я изстреля към вратата, правейки резултата 1:1.

В 29-ата минута Николай Михайлов успя да избие мощна тупалка на Якуб Янкто. Топката отново попадна в краката на футоблиста и той отново шутира. За щастие Антон Недялков протегна крак и отклони в корнер. При последвалият ъглов удар Шик засече опасно с глава, но не се стигна до гол.

В 41-ата минута домакините имаха сериозни претенции, когато Шик поиска дузпа. Топката срещна рамото на Васил Божиков и арбитърът Тамаш Богнар подмина с мълчание ситуацията. Така първото полувреме приключи без повече голове.

В началото на втората част чехите поведоха. Патрик Шик получи извеждащ пас през центъра, като се понесе сам срещу Михайлов. Догонилият го Божиков беше елиминиран само с едно технично прибиране, а след това и преодолян бе и българския страж.

В 62-ата минута ново опасно центриране без малко можеше да доведе до трето попадение, когато Филип Новак можеше да отбележи с глава, но в насочването му нямаше точност.

В 70-ата минута Георги Сърмов реши да шутира с всичка сила отбита топка, но всичко това доведе само до спасяването на вратаря Томаш Вацлик, който никак не бе затруднен с удара.

В 84-ата минута Мартин Долежал реагира най-бързо на отскочила топка в наказателното поле и отправи изстрел. Топката обаче се  приплъзна точно покрай дясния страничен стълб.

Чехия - България 2:1

Голмайстори: Исмаил Иса (3'), Патрик Шик (19', 50')
Чехия: Томаш Вацлик, Павел Кадержабек, Марек Сухи, Онджей Челустка, Филип Новак, Томаш Сучек, Давид Павелка, Якуб Янкто (Ладислав Крейчи 83'), Лукаш Масопуст (Ян Копиц 66'), Алекс Крал, Патрик Шик (Мартин Долежал 78')
Селекционер: Ярослав Шилхави

България: Николай Михайлов, Страхил Попов, Кристиян Димитров, Васил Божиков, Антон Недялков, Георги Сърмов, Кристиан Малинов (Янис Карабельов 64'), Тодор Неделев (Цветелин Чунчуков 82'), Ивелин Попов, Мартин Минчев (Кирил Десподов 46'), Исмаил Иса
Селекционер: Красимир Балъков