Чехия победи Нигерия с 1:0 в приятелска среща, играна на стадион "Рудолф-Тон" в австрийския град Ранерсдорф.

Двата отбора не показаха много качествен футбол, като един от основните виновници за това беше лошото време. Все пак футболистите на селекционера Карел Яролим стигнаха до минималния успех с гол на Томаш Калаш в 25-ата минута.

Това бе и последната проверка за африканците. Така следващата среща на тима ще бъде на 16 юни срещу Хърватия в двубой от Група D на световното първенство в Русия. Чехите пък ще следят Мондиала по телевизията.

<iframe width="560" height="315" src="https://www.youtube.com/embed/glnCUC5lArw" frameborder="0" allow="autoplay; encrypted-media" allowfullscreen></iframe>

Двубоят започна добре за нигерийците, които създадоха първото опасно положение в 6-ата минута. Виктор Моузес застана изпълни пряк свободен удар и прати топката към десния ъгъл. Вратарят Toмаш Вацлик обаче плонжира и спаси.

В 9-ата минута Йозеф Шурал стигна първи до отбита топка в наказателното поле, но ударът му бе геройски блокиран от защитника Трост-Еконг.

В 19-ата минута вратарят Франсис Узохо получи заслужени овации от публиката. Той успя да отрази удар от движение на Патрик Шик от ръба на пеналтерията, отиващ под напречната греда.

В 25-ата минута чехите поведоха в резултата. Томаш Калаш се оказа на правилното място в правилното време и изстреля отскочилата топка, попаднала при него след центриране отдясно в наказателното поле.

В 28-ата минута Джон Огу беше най-бърз в наказателното поле и скочи и засече центрирана топката в пеналтерията. Последва хубав удар с глава, но малко над напречната греда.

В 30-ата муинута Патрик Шик мина през няколко защитника демонстрира и стигна до ръба на наказателното поле, оказвайки се очи в очи с Узохо. Нападателят обаче изстреля разочароващ удар, отлетял високо над напречната греда.

В 36-ата минута Вилфред Ндиди нанесе зловеща тупалка от границата на наказателното поле. Опасният му опит, насочен към десния ъгъл, беше обаче блокиран от Вацлик, който реагира превъзходно, за да попречи на топката да опъне мрежата. Така първото полувреме приключи без повече голове.

През втората част темпото на игра видимо спадна и опасностите пред двете врати намаляха. На всичкото отгоре в 60-ата минута играта бе прекъсната заради пороен дъжд.

След подновяването на играта двата селекционера извършиха множество смени, които обаче не успяха да раздвижат случващото се на терена най-вече заради лошите атмосферни условия.

В 76-ата минута Моузес изпрати великолепен пас от границата на наказателното поле, но Балогун реагира в последния възможен момент и предотврати опита му.

В 78-ата минута Якуб Янкто получи пас по трева на границата на наказателното поле и шутира под напречната греда. Франсис Узохо обаче извади завиден рефлекс и блокира опита.

В последните минути на двубоя играта се накъса заради поредните смени и до ново попадение така и не се стигна.

Чехия - Нигерия 1:0

Голмайстор: Томаш Калаш (25)

Чехия: Вацлик (Павленка 46'), Калаш, Сухи, Югас, Сучек (Травник 65'), Хушбауер (Хоржава 65'), Барак, Цоуфал, Янкто (Янкто 79'), Шурал (Копиц 84'), Шик (Кръменчик 69')
Селекционер: Карел Яролим

Нигерия: Узохо, Шеху (Ебуеи 46'), Трост-Еконг, Балогун, Идову (Елдерсон 69'), Ндиди, Огу, Иуоби, Оби Микел (Ихеначо 80'), Моузес (Муса 79'), Игхало (Омеруо 69')
Селекционер: Гернот Рор