Хърватия се класира за четвъртфиналите на Световното първенство по футбол след невероятна драма с дузпи и победа над Дания. Редовното време на срещата завърши 1:1, след като двата отбора си вкараха по един гол още в първите 4 минути. В 116-та минута Лука Модрич изпусна дузпа и датчаните влязоха в дузпите с по-добро самочувствие.

Там драмата не искаше да си отиде. Даниел Субашич и Каспер Шмайхел спасиха общо 5 дузпи. Ивн Ракитич вкара решаващият удар от бялата точка за 3:2 и прати тима си на четвъртфинал. Там Хърватия ще се изправи на 7 юли от 21,00 часа срещу отбора на домакините от Русия, който също с дузпи отстрани Испания.

Двубоят започна по убийствен начин - с два гола в първите 4 минути. Още в 57-та секунда Кнудсен центрира със странично хвърляне в наказателното поле на хърватите. Матиас Йоргенсен успя да стреля от трудно положение, Субашич само отклони топката, която влезе в мрежата му - 1:0 за Дания.

В 3-та минута и 37-та секунда Хърватия изравни. Ребич и Върсалко комбинираха по дясното крило, последва центриране и серия от грешки в наказателното поле на Дания. Топката попадна на крака на Марио Манджукич, който от вратарското поле нямаше как да сбърка и изравни за 1:1. Така двата отбора вкараха най-бързите голове в елиминации на световни финали. Това бе трети гол на Манджукич в турнира, като само Давор Шукер (6) има повече в исторически план.

Последваха равностойни минути. При една от атаките в 27-та минута Брайтвайт изскочи на стрелкова позиция сам срещу Субашич, но вратарят на хърватите успя да скъси ъгъла и изби.

Пред отсрещната врата много активни бяха Перишич и Ребич. Именно двамата комбинираха много добре в 29-та минута, когато Шмайхел бе спасил удар на Ракитич. Ребич се пребори след това за топката и я върна към точката на дузпата, където Перишич бе сам, но не успя да намери добре топката. В 39-та минута Ловрен бе близо до втори гол, след като засече с глава центриране на Модрич, но стреля покрай гредата. Малко след това пък Шмайхел отрази удар на тревата на Ракитич.

След почивката нещата се развиха по-бавно. Двата отбора изчакваха грешка на противника и първият сериозен шанс дойде чак в 72-та минута. Тогава резервата Николай Йоргенсен получи добро подаване в наказателното поле, но стреля в ръцете на Субашич. Малко след това нападателят остави добре една топка за Ериксен, чийто удар бе много неточен.

Хърватия отговори с далечни удари на Модрич и Ракитич. В 86-та минута пък Перишич можеше да реши мача. Ребич развинти от финтове защитник по дясното крило и пусна към дузпата. Там обаче Йоргенсен блокира изстрела на Перишич.

В продълженията двата отбора опитваха да ограничат грешките. Датчаните внасяха напрежение с дългите странични хвърляния на Кнудсен, докато хърватите с далечни удари. В 114-та минута обаче Анте Ребич можеше да реши всичко. Нападателят бе изведен сам срещу Шмайхел, финтира го и преди да насочи топката в опразнената врата беше посечен от Йоргенсен. Прекрасен тактически ход на защитника, който направи дузпа и получи жълт картон.

Зад топката застана Лука Модрич. Капитанът на Хърватия стреля в левия долен ъгъл на вратата на Шмайхел, който се хвърли там и комфортно улови топката в ръцете си. Така драмата продължи и се стигна до изпълнения на дузпи.

Хърватия - Дания 1:1

0:1 Матиас Йоргенсен 1'

1:1 Марио Манджукич 4’