Галерия

Швеция победи Мексико с 3:0 двубой от Група F на световното първенство, игран на стадион "Централен" в Екатеринбург.

Футболистите на треньора Яне Андерсон доминираха почти през цялата среща и заслужено стигнаха до победата с голове на Лудвиг Аугустинсон Капитанът Андреас Гранквист

По този начин възелът в тази група се развърза по доста драматичен начин. Швеция и Мексико продължават към 1/8-финалите, а Германия сензационно отпада, след като загуби от Южна Корея с 0:2.

<iframe width="560" height="315" src="https://www.youtube.com/embed/gLKEEzh6u0E" frameborder="0" allow="autoplay; encrypted-media" allowfullscreen></iframe>

Двата отбора започнаха равностойно срещата като първото опасно положение се случи след спорно решение на съдията Нестор Питана в 4-ата минута. Гилермо Очоя хвана топката на линията на наказателното поле и реферът отсъди свободен удар за Швеция. При последвалото изпълнение Емил Форсберг застана зад топката и прати кълбото в средата на вратата. Очоя обаче се намеси и спаси.

В 12-ата минута Маркус Берг бе близо до гола. Нападателят опита атрактивен удар, след като получи топката в наказателното поле от ъглов удар, но отклони кълбото с глава малко встрани от лявата греда.

В 17-ата минута Карлос Вела получи прецизно подаване на ръба на наказателното поле, но бързоногият нападател прати топката на сантиметри от лявата греда.

Само минута по-късно шведите отново бяха близо до първото попадение в мача. Емил Форсберг стреля в движение от опасно близка позиция до вратата, но топката полетя високо над напречната греда.

В следващите минути играта чувствително се концентрира в средата на терена, където изнервените шведи извършиха немалко нарушения срещу футоблистите на Мексико.

В 31-ата минута центриране от ъглов удар намери Берг. Той се извиси над всички и отправи удар под напречната греда. Очоя обаче стигна до топката и предотврати опасността.

В следващите минути мексиканците вдигнаха темпото и започнаха да поглеждат по-често към вратата, като на няколко пъти Вела и Галярдо притесниха защитата на скандинавците. До голове обаче така и не се стигна и двата отбора се оттеглиха на почивката при нулево равенство.

Втората част започна по прекрасен начин за шведите, които поведоха в резулатата в 50-ата минута. Лудвиг Аугустинсон се оказа на правилното място в правилното време и отправи с глава отскочилата топка във вратата - 0:1.

В 62-ата минута скандинавците отбелязаха втори гол. Ектор Морено игра непозволено в наказателното поле и шведите получиха правото да изпълнят дузпа. Капитанът Андреас Гранквист се нагърби с отговорността и бе безпощаден от бялата точка.

Мексиканците се опитаха да отвърнат на удара в 70-ата минута. Центриране от пряк свободен удар намери Чичарито, който плонжира и с глава прати топката към вратата. Кълбото обаче прелетя малко над напречната греда.

В 75-ата минута шведите поведоха с три гола, този път с малко чужда помощ. В опита си да изчисти топката Едсон Алварес си отбеляза автогол.

В 81-ата минута Вела пропусна добра възможност, след като достигна до перфектно центриране в наказателното поле от крилото и отправи удар с глава, но топката мина съвсем малко встрани от дясната греда.

Мексико - Швеция 0:3

Голмайстори: Аугустинсон (50), Гранквист (62), Едсон Алварес (75 АГ)

Мексико: Очоа, Алварес, Вела, Галярдо (Фабиан 65'), Гуардадо (Корона 76'), Ерера, Лаюн (Пералта 87'), Лосано, Морено, Салседо, Чичарито
Селекционер: Хуан Карлос Осорио

Швеция: Олсен, Аугустинсон, Линдельоф, Лустиг, Гранквис, Екдал (Хилйемарк 82'), Клаесон, Ларсон (Свенсон 57'), Тойвонен, Форсберг, Берг (Телин 68')
Селекционер: Яне Андерсон