Англия започна с щастлива победа участието си в Лигата на нациите - 1:0 като гост на Исландия. Рахийм Стърлинг вкара от дузпа за “Трите лъва” в 90-та минута, а три по-късно Биркир Бярнасон пропусна да донесе точка на домакините, като не уцели вратата след изпълнение на наказателен удар.

Двата отбора завършиха мача с човек по-малко. В 70-та минута Кайл Уокър бе изгонен за втори жълт картон. Същата съдба сполетя и Сверир Ингасон в края на мача. Дебют за “Трите лъва” записаха топ талантите Фил Фоудън и Мейсън Грийнууд, а следващият мач на тима от Група 2 на Първа дивизия е гостуване на Дания във вторник.

Домакините играха почти целия мач с изключителна тактическа дисциплина и рядко атакуваха към вратата на англичаните. “Трите лъва” пък така и не успяха да намерят своята креативност в сгъстената защита на исландците.

И все пак мачът можеше да тръгне по друг начин, ако в първите минути гол на Хари Кейн не бе несправедливо отменен. Стърлинг проби в наказателното поле и прати топката към далечната греда. Там Кейн само я чукна в мрежата. Страничният рефер обаче вдигна флага си, а главният нямаше какво друго да направи, тъй като ВАР ще има единствено във финалния турнир на Лигата на нациите.

До края на първото полувреме хората на Гарет Саутгейт опитаха всичко, за да реализират. Дебютантът Фил Фоудън в 12-та минута бе излязъл на позиция, но не успя да нацели добре топката. Домакините също имаха един шанс, когато в 34-та минута Траустасон стреля опасно от свободен удар.

Играта продължи по същия начин и след почивката - домакините се отбраняваха, а англичаните не успяха да сътворят някакъв грандиозен шанс. В 70-та минута гостите останаха с човек по-малко. Кайл Уокър влезе много грубо в едно единобоство и главният рефер му показа втори жълт картон.

Така се стигна до 90-та минута, когато Ингасон блокира удар на Стърлинг с ръка. Защитникът бе изгонен за втори жълт картон, а Стърлинг реализира без проблеми отсъдената дузпа.

Това обаче не бе всичко, в ответната атака и Исландия получи право на дузпа. Джо Гомес повали в наказателното си поле нападател на гостите и главният рефер отново посочи бялата точка. Биркир Бярнасон обаче не успя да уцели вратата и подари победата на Англия.

Исландия - Англия 0:1

0:1 Рахийм Стърлинг 90’-д

Исландия: Халдорсон, Хармансон, Ингасон, Арнасон, Магнусон, Траустасон (76 - Халфредсон), Бярнасон, Палсон, Торстейсон (66 - А. Сигурдсон), Бьодварсон (90 - Гридйонсон), Гудмундсон

Англия: Пикфорд, Трипиър, Дайър, Райс, Гомес, Уокър, Уърд-Праус, Фоудън (68 - Ингс), Санчо (73 - Александър-Арнолд), Стърлинг, Кейн (78 - Грийнууд)