Турция поднесе сериозна изненада още на старта на световните квалификации в Зона Европа. На своя стадион “Ататюрк” в Истанбул домакините разбиха Нидерландия с 4:2, а голямата фигура за тях бе нападателят Бурак Йълмаз, който изригна с хеттрик.

Още до почивката нападателят на Лил наниза два гола - в 15-та и в 34-та от дузпа. В началото на второто полувреме Хакан Чалханоглу (46) направи вечерта на “лалетата” още по-тежка. Те обаче намериха сили да се върнат в двубоя след два бързи гола, дело на Дейви Клаасен (75) и Люк де Йонг (76), но в 81-та минута Бурак Йълмаз довърши гостите с трети гол.

Така турците започнаха с паметна победа в своята Група G, където са още отборите на Норвегия, Черна гора, Латвия и Гибралтар. В следващите си мачове от този прозорец турците гостуват на Норвегия (27 март) и приемат Латвия (30 март). Нидерландия приема Латвия, а три дни по-късно гостува на Гибралтар.

Първото полувреме бе шокиращо за “лалетата”, които контролираха нещата, владееха топката и имаха някои добри положения, но след 45 минути губеха с 0:2. В 15-та минута Бурак Йълмаз изненада Крул с удар от границата на наказателното поле. Нападателят стреля с външен фалц, токата се отклони в Де Лихт и влезе в мрежата на нидерландците. Докато се усетят, гостите инкасираха и втори гол.

В 34-та минута Чалханоглу бе фаулиран от Мален в наказателното поле. Йълмаз отбеляза хладнокръвно, като остави Крул на място и направи 2:0. В края на първото полувреме домакините имаха късмет, след като Де Лихт удари греда, а след това Кабак изби топката от голлинията.

Още с първата си атака през второто полувреме турците вкараха и трети гол. Чалханоглу реализира чрез специалитета си - с удар от далечно разстояние - 3:0.

Чак в последния четвърт час “лалетата” успяха да отбележат. Мемфис Депай намери Дейви Клаасен в наказателното поле на домакините и полузащитникът реализира. Само минута по-късно Нидерландия отбеляза и втори гол. Люк де Йонг върна интригата в мача, след като бе изведен пред Чакър и не сбърка - 2:3.

“Лалетата” се хвърлиха на щурм, но в 81-та минута Йълмаз довърши устрема им. Нападателят на Лил изпълни по прекрасен начин свободен удар и оформи паметния си хеттрик.

Турция - Нидерландия 4:2
1:0 Бурак Йълмаз 15’
2:0 Бурак Йълмаз 34’-д
3:0 Хакан Чалханоглу 46’
3:1 Дейви Клаасен 75’
3:2 Люк де Йонг 76’
4:2 Бурак Йълмаз 81’

Турция: Чакър, Челик, Кабак, Сьойюнджю, Мераш, Йокушлу, Караман (78 - Айхан), Туфан (64 - Анталяль), Чалханоглу (78 - Юнал), Язъджъ (64 - Еркин), Йълмаз

Нидерландия: Крул, Вайндал (82 - Ван Аанхолт), Блинд (82 - Гравенберх), Де Лихт, Тете (69 - Дъмфрис), Де Йонг, Де Роон (62 - Люк де Йонг), Вайналдум, Бергюс, Мален (69 - Клаасен), Депай