Челси и Ливърпул завършиха 1:1 в дербито от 1-ия кръг на Висшата лига, което с оглед на показаното сякаш изглеждаше като справедлива развръзка.

Първото полувреме предложи повечето интересни моменти, като тогава паднаха и двата гола, а други две попадения бяха отменени след намесата на ВАР.

Червените имаха известно предимсто до почивката, докато след нея домакините доминираха, но пък чистите ситуации намаляха.

Така в крайна сметка Маурисио Почетино започна с добър резултат периода си начело на лондончани, завръщайки се във Висшата лига 1373 дни, след като си тръгна от нея. Мърсисайдци обаче пак не бяха сигурни в дефанзивен план.

В навечерието на мача стана ясно, че Кепа Арисабалага отива в Реал Мадрид, така че Роберт Санчес бе титуляр за Сините. Леви Колуил направи официален дебют за родния си клуб, Карни Чуквуемека също започна, а и Николас Джаксън действаше в атака. За гостите Собослай и Мак Алистър стартираха, като тимът бе доста офанзивен с Гакпо, Салах, Жота и Диас в нападение. Дарвин Нунес остана резерва.

Началото бе нервно за домакините, докато Червените действаха спокойно и уверено. Чуквуемека получи рано жълт картон за опасна игра, а гостите доминираха и в 6-ата минута Собослай намери отлично Жота, но той не успя да уцели вратата.

В 13-ата минута Салах стреля в гредата с десния крак преди и домакините да създадат опасност, но Алисон се справи. Логичното обаче се случи в 18-ата минута, когато Ливърпул поведе след много добре изработен гол.

Мърсисайдци започнаха с разиграване на топката още от вратаря си, след което стигнаха до половината на съперника, Мак Алистър намери Салах, който напредна и по перфектен начин прати топката на далечната греда, където Луис Диас я засече и откри. Наистина отлично изработен гол.

Това сякаш стресна домакините, които станаха по-активни. Те поискаха дузпа за една ситуация между Конате и Чилуел, но логично реферът не отсъди такава. След това опит на Джаксън премина встрани.

Мачът стана двуостър, след като Ливърпул получи повече пространство и Тиаго Силва блокира опасен удар на Салах, който в 29-ата минута вкара след извеждащ пас зад защитата на Трент, но голът бе отменен от ВАР заради много тънка засада.

Сините оцеляха и това ги накара да действат още по-активно, което им донесе и успех. Почетино прати Чилуел доста напред в зоната на Александър-Арнолд, който както се очакваше действаше в средата на терена, когато Ливърпул атакуваше.

Така се стигна до 37-ата минута, когато лондончани изравниха. Голът не бе особено красив, но за Челси нямаше значение. След корнер топката не бе изчистена добре, Чилуел я прехвърли над Ван Дайк, Алисон не успя да се справи и Аксел Дизази ознаменува дебюта си с попадение.

Почти веднага след това „Стамфорд Бридж“ избухна отново, защото Чилуел се измъкна зад отбраната, заобиколи Алисон и вкара за 2:1. Този път обаче ВАР помогна на Червените, отчитайки засада, която запази равенството 1:1.

До почивката имаше още интересни моменти. Удар на Салах в близкия ъгъл бе спасен лесно от Санчес, докато Джаксън от 11-12 метра прати топката над вратата от чиста позиция. В крайна сметка все пак паузата дойде при равенство.

Скоро след нея Ван Дайк бе близо до впечатляващ гол, но топката премина на сантиметри от далечния ъгъл. Ливърпул действаше по-настъпателно и активно и след корнер на гостите ВАР прегледа ситуацията за игра с ръка на Джаксън и потенциална дузпа, но такава нямаше, тъй като ръката бе близо до тялото.

Домакините отговориха с удар на много активния Чилуел, спасен от Алисон. Мачът обаче оставаше много здрав и напрегнат. Рийс Джеймс опита късмета си отдалеч, но неточно.

Клоп пръв посегна към смените, като пусна Нунес и Къртис Джоунс вместо Жота и Гакпо. Към средата на втората част обаче, съперниците взеха да действат и малко по-предпазливо и изглеждаше, че никой не иска да го загуби. Притежанието бе изцяло в полза на Челси.

В 72-ата минута Джаксън бе изведен от Колуил, удържа Конате и стреля по земя, но Алисон се справи. За гостите влезе дори 17-годишният Бен Доук, а Салах не бе никак доволен от смяната си. Темпото също спадна и изглеждаше така, че съперниците чакат двубоя да свърши.

В 88-ата минута гостите пропуснаха да вземат победата. Мак Алистър отне една топка и подаде към резервата Дарвин Нунес, чието първо докосване обаче бе крайно разочароващо и Санчес улови. В добавеното време уругваецът можеше да се реваншира, но ударът му бе отклонен на сантиметри покрай вратата и така двубоят завърши без победител.

Челси – Ливърпул    1:1

0:1    Диас 18
1:1    Дизази 37

Челси: Санчес, Дизази, Силва, Колуил, Джеймс (76 Густо), Енцо, Галахър, Чилуел (88 Угучукву), Стърлинг (82 Маатсен), Чуквуемека (82 Мудрик), Джаксън
Ливърпул: Алисон, Александър-Арнолд, Конате, Ван Дайк, Робъртсън, Собослай, Мак Алистър, Гакпо (66 Джоунс), Салах (77 Доук), Жота (66 Нунес), Диас (77 Елиът)