Финландия е първият финалист в олимпийския хокеен турнир в Пекин.

Скандинавците се наложиха с 2:0 (1:0, 0:0, 1:0) над Словакия.Така финландците ще се борят за първо олимпийско злато след двата неуспешни финала през 1988 и 2006 година.

Сакари Манинен откри в 15-ата минута на първата третина и след това финландците показаха херметическа защита и дисциплина, като не позволиха на отбора на Словакия да застраши сериозно вратата на Хари Сатери, който отрази всичките 28 удара.

В последната минута мениджърът на словаците – канадецът Крейг Рамзи, извади вратаря Рибар и вкара на негово място нападател в опит да стигне до изравнително попадение, предава БНР. След грешка на централната линия шайбата обаче попадна в Хари Песонен, който вкара на празна врата 39 секунди преди края и сложи точка за спора.

За титлата Финландия ще спори с победителя от втория полуфинал между Швеция и Руския олимпийски комитет. Словакия ще играе за бронзовите медали със загубилия.

Снимка: БГНЕС