Отборът на Финландия спечели олимпийската титла от турнира по хокей при мъжете на Зимните игри в Пекин. Във финала на надпреварата финландците победиха Руския олимпийски комитет с 2:1 и по този начин страната за първи път стана олимпийски шампион в хокея.

Руснаците започнаха по-силно двубоя и поведоха в резултата след 7:17 минути с гол на Михаил Григоренко, но Финландия изравни три минути след началото на втората третина чрез Виле Пока.

Борени секунди след началото на последната част Ханес Бьорнине направи обрата пълен, а до края финландците показаха много организирана игра, за да опазят преднината си и да спечелят титлата.

Статистиката от срещата подчерта превъзходството на Финландия, като те отправиха 31 удара към противниковата врата срещу само 17 за руснаците и спечелиха 33 буби срещу 27 за съперника им.

Бронзовите медали от мъжкия хокеен турнир спечели Словакия след победа над Швеция с 4:0 в малкия финал, докато при жените Канада спечели титлата с успех над САЩ с 3:2, а Финландия взе бронзовите медали.