Световният шампион Франция се класира предсрочно за 1/8-финалите на световното в Катар след победа 2:1 над Дания в мач от група "D" на Мондиал 2022.

Така "петлите" събраха 6 точки и не могат да бъдат изместени от първите две места в потока си. "Червения динамит" пък трябва задължително да спечели последния си мач от групата срещу Австралия, ако иска да продължи напред.

Голямата звезда на Франция - Килиан Мбапе, вкара и двата гола.

Той откри резултата в 61-ата минута. Мбапе направи чудесно двойно с Ернандес и разпечата мрежата на Шмайхел.

Андреас Кристенсен изравни след заучено положение. Защитникът заби топката във вратата на Франция в 67-ата мин.

Мбапе реши всички в безкрайно интересния двубой в 86-ата мин. Гризман с гениален пас намери съотборника си, който с бедро вкара за 2:1.

Световните шампиони започнаха мудно първите  минути. Играчите на Дидие Дешан създадоха първата опасност пред вратата на Каспер Шмайхел в 10-ата мин.

Тео Ернандес проби отляво. Защитникът на "Милан" центрира към Рабио, който свали към Жури. Голмайсторът на "петлите" обаче не успя да нанесе точен удар.

Три минути по-късно Варан бе близо до откриващо попадение. Футболистът на "Манчестър Юнайтед" надскочи всички в назателното поле след корнер. Ударът му обаче бе избит от голлинията.

В следващата атака Жиру бе оставен непокрит в пеналта, но не намери целта.

В 20-ата минута "петлите" поискаха от главния съдия поляка Шимон Марчиняк да изгони Андреас Кристенсен. Датският бранител задържа отскубващия се на скорост Килиан Мбапе, който получи супер пас от Гризман. Въпреки претенции, реферът декорира само в жълто защитникът на Дания.

Удар на Рабио в следващата минута бе спасен от Шмайхел. Стражът на "червения динамит" показа завидна класа и отрази удара с глава на полузащитника.

Кунде бе близо до гола след половин час игра. Килиан Мбапе проби по крилото и видя непокрития на задна греда Кунде. Бранителят, без да се замисля, стреля, но Хьойберг сложи крака си на метър от голлнията и изби.

Гризман тества Шмайхел. Асът на "Атлетико" (Мадрид) опита да изненада вратаря на Дания с шут от малък ъгъл, но шампионът с екипа на "Лестър" от преди години внимаваше.

Десет минути преди края на първата част "червения димамит" стигна до първото си по-сериозно положение пред Лорис.

Корнелиус изскочи зад защитата на "петлите" и с мощен удар опита да скъса мрежата на Лорис, ала шутът му мина на метър от страничната греда.

В добавеното време Мбапе, типично в негов стил, влезе от крилото към наказателното поле. Звездатата на светновните шампиони си нагласи топката на силния си десен крак, ала ударът му намери главата на съотборника му Оливие Жиру.

Мбапе пробва рефлекса на Шмайхел. Килиан получи топката в центъра. Набра скорост и стигна почти до дъгата на наказателното поле, след което стреля силно, но вратарят на Дания отрази.

Гризман пропусна да открие резултата след час игра. Нисичкият футболист бе намерен чудесно от Чуамени. Още с поемането си, Гризман се освободи от защитник на Дания. Шутът му обаче мина далеч над вратата.

В следващата атака Франция откри. Мбапе направи двойно подаване с Тео Ернандес, след което френската суперзвезда излезе на стрелкова позиция и този път не остави шанс на Шмайхел.

В средата на втората част Дания изравни. Точен бе Андреас Кристенсен. Защитникът вкара след заучено положение от корнер. Йоаким Андерсен продължи към бранителя, който с глава я заби неспасяемо във вратата на Юго Лорис.

Дания пропусна уникален шанс да обърне резултата четвърт час преди края. Йеспер Линдстрьом бе на милиметри от ново попадение, ала Лорис със сетни усилия отрази шута му от няколко метра.

Чуамени и Рабио пропуснаха да пронижат вратата на Шмайхел. Първо играчът на "Реал" (М) засече центиране от корнер и като по чудо не вкара, след като Хьойберг в последния момент чукна кълбото.

Рабио пък се опита да имитира Ричарлисон, но за разлика от бразилския футболист, ударът му излезе в аут.

В 81-ата минута Мартин Брейтуейт засече хубав успореден пас в наказателното поле на "петлите", но не намери целта.

Килиан Мбапе донесе успеха за световните шампиони. След гениален пас на Гризман един от най-големите таланти във футбола сложи бедро си и вкара за 2:1 в 86-ата мин.

Франция - Дания 2:1

Голмайстори: 1:0 Мбапе (61); 1:1 Кристенсен; 2:1 Мбапе (86)

Стартови състави:

Франция: Лорис, Тео Ернандес, Упамекано, Варан, Кунде, Чуамени, Рабио, Гризман, Дембеле, Мбапе, Жиру;

Дания: Шмайхел, А. Кристенсен, Нелсон, Андерсен, Меле, Р. Кристенсен, Хьойберг, Ериксен, Линдстрьом, Корнелиус, Дамсгаард;