Върховният съд на Швейцария потвърди на последна инстанция оправдателната присъда на президента на европейския клубен шампион по футбол Пари Сен Жермен – Насер ал-Хелаифи, по делото, в което обвинението твърдеше за незаконни действия, свързани с бившия генерален секретар на ФИФА Жером Валке, за предоставянето на телевизионни права за Световното първенство по футбол в Катар през 2022 година, съобщи АП.
В отделно дело бе потвърдена и присъдата на Валке за подкуп и фалшификация във връзка с медийните права в Италия и Гърция за Мондиала.
За Ал-Хелаифи това е третата оправдателна присъда за пет години по обвинения, свързани с предполагаемо предоставяне на възможност на Валке да ползва безплатно вила в Италия в периода 2013–2015 г. Решението беше определено от неговите адвокати като „пълна реабилитация“.
„Още от самото начало това беше очевидно едно търсене на „виновник трофей“ от страна на Федералната прокуратура на Швейцария – но днес това преследване приключи“, заяви адвокат Марк Бонан в изявление.
Прокурорите се опитаха да свържат къщата в Сардиния, купена от катарска компания през 2013 г., с ръководената от Ал-Хелаифи медийна група beIN Media Group, която получи договор за телевизионните права на Световното първенство през 2022 година от ФИФА на стойност 480 милиона долара.
Но три швейцарски федерални съдилища – на наказателно, апелативно и върховно ниво – вече постановиха, че няма неправомерни действия по тази сделка. В случая с Ал-Хелаифи Валке също беше оправдан за трети път по обвинения в престъпно управление, ощетяващо ФИФА, за което прокурорите искаха присъда от 35 месеца затвор.
„Федералният върховен съд на Швейцария отново потвърждава, че Жером Валке не е причинил вреда на ФИФА и че поведението му не е оказало негативно влияние върху цената на сключените договори“, се казва в изявление на неговата адвокатска кантора RVMH от Женева.
Но Валке – който беше отстранен от поста си във ФИФА през 2015 г. и по-късно изхвърлен от футбола заради други сериозни нарушения – отново беше осъден по отделни обвинения, които не включват Ал-Хелаифи. Те са свързани с фалшификация и подкупи при преговорите за телевизионни права в Италия и Гърция за излъчването на срещите от Световното първенство.
Третият обвиняем – гръцкият маркетингов директор Динос Дерис, също получи потвърждение на присъдата си за активно участие в корупционната схема. Валке и Дерис са санкционирани условно за пероид от съответно 11 и 10 месеца.
Върховният съд обедини жалбите, подадени от федералната прокуратура, както и от Валке и Дерис, в един комплект решения. Той възложи на по-нисша инстанция да преразгледа финансовите санкции по делото.
Разследването започна през 2017 г., първото заседание се проведе във Федералния наказателен съд през 2020 г., а през 2022 г. делата бяха преразгледани и от Федералния апелативен съд.







Протест пред парламента: Хора в клетки в защита на телетата (ВИДЕО и СНИМКИ)
Протест в клетки пред парламента: Хора в защита на телетата (СНИМКИ)
ИПБ: Мистериозно в МРРБ изчезнаха заданията за ремонти на пътищата
Балетното събитие на сезона: "Лебедово езеро" с Анна Циганкова, Гиорги Поцхишвили и Михаела Филева в НДК
ИПБ алармира за саботаж за милиони в МРРБ: Изчезнаха заданията за ремонти на пътищата
Слави Трифонов окончателно загуби делото срещу Кирил Петков за 50 000 лв.
Прекратиха пълномощията на трима депутати от "Прогресивна България"
Вижте кой ще внася автомобилите на Ebro в България
Китайци искат да правят електромобили с Maserati
Трик с пластилин почиства боята перфектно
Volkswagen отново отложи електрическия Golf
PFL обяви битка за вакантната титла в полусредна категория
Анджело Волпе: „SENSHI Grand Prix е не само физическо, но и огромно психическо изпитание“
Джейк Пол предлага 200 милиона долара на Канело за мегабитка
Шон О’Мали: Реално аз съм в подглавния мач на UFC в Белия дом
Какво представлява прогестероновата резистентност?
„Отмъстителното“ стоене до късно
Защо някои лекарства губят ефект след време – толеранс, тахифилаксия и адаптация на рецепторите
Ново име на синдрома на поликистозните яйчници цели по-добра диагноза за милиони жени
Коментари
Напиши коментар18:08 | 19 дек 2025 г.
Напиши коментар