Полша победи Сърбия с 1:0 в приятелски мач, игран в Познан. Успехът дойде трудно с попадение на Якуб Блашчиковски в 28-ата минута. Поляците, които вече се стягат за Евро 2016, играха на приливи и отливи, а звездата в атака Роберт Левандовски бе необичайно тих.

Сърбите пък записаха поредна загуба след тоталния крах в евроквалификации, макар да се представиха достойно на стадион "ИНЕА".

Сърбите започнаха по-добре двубоя и в 6-ата минута получиха отлична възможност от пряк свободен удар. Адем Ляич завъртя топката над стената, но нацели напречната греда. Последва още някои опасни атаки на сърбите, на които обаче им липсваше точен мерник при завършващия удар.

Поляците трудно организираха опасни атаки, а до звездата Роберт Левандовски рядко достигаха удобни топки. В същото време домакините действаха стабилно в защита при напечените моменти пред своята врата.

28-а минута Полша противно на развоя досега в мача откри резултата. След центриране на Левандовски лошо избитата топка от сърбски защитник попадна на крака на Блашчиковски, който от границата наказателното поле постреля Стойкович.

След гола домакините заиграха далеч по-уверено и изнесоха играта в половината на съперника. В 42-ата минута Блашчиковски бе близо до втори гол, след като проби отдясно и стреля по диагонала, но Стойкович спаси.

През второто полувреме Полша продължи да е по-активният отбор на терена. В 51-ата Аркадиуш Милик нямаше късмет да удвои резултата, след като нацели дясната греда.

Добра възможност се откри и за Левандовски, който пропусна с глава. При повторенията обаче се видя, че е бил в засада, която страничния съдия проспа. Малко след това и за влезлия в игра след почивката Шчезни имаше работа - полският страж изби мощен удар на Ляич.

Докрая на двубоя и двамата селекционери направиха още доста смени, темпото на игра поспадна, но все пак сърбите не се отказаха да търсят изравнителен гол. В 81-ата такъв падна, но от засада и не бе зачетен. В последните минути добри намеси на Шчесни запазиха резултата в полза на Полша.

Полша - Сърбия 1:0

1:0 Блашчиковски 28

Полша: Фабиански (46 - Шчесни), Пишчек, Глик, Саламон (87 - Паздан), Блашчиковски, Рибус, Криховяк (76 - Йодловиц), Зилински (83 - Борисюк), Гросицки (Капутска), Милик, Левандовски (73 - Теодорчук)

Сърбия: Стойкович, Иванович, Райкович, Коларов, Максимович, Матич (85 - Брашанац), Тошич (66 - Сюлеймани), Миливойевич (73 - Максимович), Ляич, Стоилкович (56 - Джуричич), Костич (78 - Младенович)

<iframe width="560" height="315" src="https://www.youtube.com/embed/rRsMP-SmVnM" frameborder="0" allowfullscreen></iframe>