Република Ирландия спря Португалия с 0:0 в световна квалификация от група А играна на „Авива Стейдиъм“ в Дъблин.

Домакините действаха сърцато и подредено в защита, за да докопат престижна точка срещу Кристиано Роналдо и компания.

С равенството Португалия излезе начело в групата със 17 точки, колкото има и Сърбия, като двата тима се срещат в неделя в решаващ сблъсък в Лисабон. Равенството също ще бъде достатъчно на иберийците за директно класиране за Мондиала заради по-добрата им голова разлика. Ирландците имат 6 точки и шанс за 3-ото място в групата.

Гостите логично имаха предимство и атакуваха сериозно, но домакините бяха добре организирани и солидни в защита.

В 13-ата минута Силва стреля от малък ъгъл, но вратарят Базуну се намеси, въпреки че ударът не бе точен. В средата на първата част Роналдо поиска дузпа след лек контакт с Дохърти, но реферът не се впечатли.

Ирландците контраатакуваха и Робинсън стреля към далечния ъгъл, но Патрисио спаси. Действията продължаваха именно по този начин, без обаче иберийците да могат да направят очаквания пробив.

След почивката ситуацията на терена не се промени, като с течение на времето домакините трупаха и все повече самочувствие. Пряк свободен удар на Роналдо бе блокиран от стената, а липсата на гол изнерви все повече португалците. Смените на Фернандо Сантош също не помогнаха.

В 67-ата минута гостите пропуснаха отлична възможност. Центриране на Силва стигна до Роналдо, който насочи с леко отклоняване към далечната греда. За радост на домакините обаче, топката премина встрани.

В 80-ата минута Кристиано също нямаше късмет, този път при изстрел с десния крак, а за неговия тим стана трудно, когато Пепе получи втори жълт картон и остави своя тим с човек по-малко в 82-ата минута.

Драмата можеше да стане пълна в добавеното време, когато домакините вкараха, но миг преди топката да посети мрежата, реферът сигнализира за нарушение срещу вратаря и в крайна сметка мачът приключи без голове.

Република Ирландия  - Португалия    0:0

Реп. Ирландия: Базуну, Колман, Дъфи, Игън, Дохърти, Хендрик (79 Хърихън), Кълън, Стивънс (78 Маклейн), Огбене, Робинсън, Макграт (61 Ида)
Португалия: Патрисио, Семедо, Пепе, Перейра, Дало, Палиня, Нунеш (57 Моутиньо), Фернандеш (75 Ренато Санчес), Гедеш (56 Леао, 83 Фонте), А. Силва (75 Жоао Феликс), Роналдо