Аякс спечели с 5:0 домакинството си на Хееренвеен и прибави 36-ата шампионска титла на Нидерландия към клубната си витрина. Кръг преди края на местния шампионат „божиите синове“ имат четири точки аванс пред втория ПСВ, който също спечели мача си, но капитулира от борбата за титлата.

Головете за амстердамци вкараха Николас Таляфико, Стивън Бергхуис, Себастиан Алер,  Брайън Броби и Едсон Алварес.

Домакините до голяма степен решиха мача в своя полза още преди почивката и подгряха феновете си на „Йохан Кройф Арена“ за купон.

В 19-ата минута Аякс излезе напред в резултата с гола на Таляфико. Аржентинецът получи в наказателното поле и с хубав удар по земя прати топката в мрежата.

Малко повече от половин час след началото домакините удвоиха преднината си. Стивън Берхуис този път се озова на чиста стрелкова позиция и националът на Нидерландия не пропусна да се възползва.

Пет минути по-късно Аякс направи резултата класически. Себастиан Алер също записа името си сред голмайсторите с хубав удар в левия ъгъл.

След почивката Аякс понамали оборотите и се фокусира върху запазването на комфортния аванс. В заключителните минути, когато напрежението падна, Аякс се отпусна и наниза още две попадения за крайното 5:0.

В 85-ата минута Брайън Броби чукна топката в мрежата, засичайки успоредно подаване на голлинията. В последната минута от редовното време Едсон Алварес ъщо реализира. Мексиканецът матира противниковия страж с безмилостен изстрел точно пода напречната греда.