Дания победи с 2:0 световния шампион Франция, но това не се оказа достасъчно за класиране на финалите на Лигата на нациите.

Головете на стадион "Паркен" в Копенхаген отбелязаха Каспер Долберг (34‘) и Андреас Сков Олсен (39‘), но "Червения динамит" остана на 2-ро място в крайното класиране на група 1 в Дивизия "А", след като Хърватия надделя с 3:1 като гост над Австрия и ще играе на 1/2-финалите.

Само една точка раздели двата отбора – 13 срещу 12, а "Петлите" и австрийците завършиха съответно с 5 и 4 пункта. Така Франция запази мястото си при най-добрите, въпреки че не се представи убедително в групата и постигна едва една победа, докато Бундестима изпада в долната дивизия.

За 1/2-финалите се класира и Нидерландия, докато Португалия (10 точки) – Испания (8) и Унгария (10) – Италия (8), ще определят останалите два отбора във финалната четворка в директни мачове помежду си.

Франция беше по-активният отбор в началните минути и шут на Килиан Мбапе беше спасен от Каспер Шмайхел. После асът на ПСЖ направи чудесно двойно подаване с Ферлан Менди, при което нападателят намери защитника с красиво отигрване с пета. Мбапе върна леко назад към Антоан Гризман, който засече от движение, но Шмайхел улови.

После хубав изстрел на Орелиан Чуамени не попадна в целта, а Йоаким Меле едва не си вкара автогол в опит да изчисти. Дания показа зъби в средата на полувремето, когато Кристиан Ериксен с диагонален пас като по учебник изведе Томас Дилейни. Халфът на Севиля стреля без забавяне, но Алфонс Ареола спаси.

Между 35-ата и 39-ата минута "Червеният динамит" избухна. Първо Каспер Долберг овладя с първото докосване перфектно центриране от Микел Дамсгаард и точен шут в долния ляв ъгъл откри резултата – 1:0!

Голът вдъхнови скандинавците, които продължиха да атакуват и след няколко добри възможности, стигнаха до второто си попадение за полувремето. Андреас Сков Олсен получи възхитителен пас в наказателното поле и отправи удар по земя в долния ляв ъгъл на вратата за 2:0!

След почивката Франция се хвърли в атаки и в 52-ата минута беше близо до намаляване на изоставането си. Гризман почти отбеляза с нисък удар към вратата, който премина под стената, но Шмайхел внимаваше и изби. После младият защитник на Монако Беноа Бадиашил засече подаване от корнер с глава, но покрай целта.

В 65-ата минута Дидие Дешан отново погледна към резервите си и головата машина на РБ Лайпциг – Кристофър Нкунку, смени Оливие Жиру, а 20-годишният бранител на Рен Адруен Трюфер дебютира за "Петлите", заменяйки Менди.

Промените бързо можеха да дадат резултат, след като Нкунку намери Мбапе на чиста позиция, но Шмайхел отрази силния му удар. После вратарят на Ница изби още два удара на младата френска звезда.

До края не падна нов гол и Дания спечели мача с 2:0.

Дания – Франция 2:0

Голмайстори: 1:0 Долберг (34), 2:0 Сков Олсен (39)

Дания: Шмайхел, Андерсен, Кристенсен (92-Ба), Меле, Дилейни (72-Кяер), Ериксен, Хьойберг, Сков Олсен (72- Брайтуайт), Долберг (60-Хойлунд), Дамсгор (60- Линдстрьом)
Селекционер: Каспер Хюлманд

Франция: Ареола, Упамекано, Салиба (46-Клаус), Бадиашил, Павар, Чуамени, Камавинга (46-Фофана), Менди (65-Трюфер), Гризман (81-Коло Муани), Жиру (65-Нкунку), Мбапе
Селекционер: Дидие Дешан

Копенхаген, ст.: "Паркен"