Кралят на футбола Пеле почина на 82 години. Той написа история с бразилската фланелка. Той е световната история на футбола. Но как приключи кариерата на световния шампион? Едсон Арантес де Насименто се сбогува с бразилския национален отбор на 18 юли 1971 г. и настоява прощалният мач да се играе срещу Югославия. Сините тогава са известни като "европейските бразилци".

На известния стадион "Маракана" в Рио де Жанейро пред 140 000 фенове за Югославия играят: Радомир Вукчевич, Младен Рамляк (от 46. Зоран Антониевич), Драгослав Степанович, Мирослав Павлович, Благое Паунович, Драган Холцер, Илия Петкович (от 46. Ненад Бйекович), Бране Облак, Зоран Филипович (от 46. Юре Йеркович), Йован Ачимович и Драган Джаич.

Те повеждат с гол на Джаич в 35-ата минута, бразилскияте играчи обръщат до 2:1 с голове на Ривелин и Жерсон, а Юрица Йеркович оформя крайния резултат 2:2 в 70-ата минута.

Цяла Бразилия плаче на онзи 18 юли, особено когато 10 минути преди края на мача Пеле вдига ръце и прави почетна обиколка около терена под бурни аплодисменти и овации от трибуните, пише "Труд".