Уест Хем спечели Лигата на конференциите. "Чуковете" треснаха във финала в Прага Фиорентина 2:1.

Големият герой за английския тим се казва Джаред Боуен. Английският национал вкара победния гол в 90-ата мин, за да прати в екстаз феновете на Уест Хем. С успеха англичаните си осигуриха участие в Лига Европа през следващата година. Мениджърът им пък Дейвид Мойс завоюва първо отличие в кариерата си, която продължава вече 25 години.

Това е първи трофей за тима от 43 г. За последнo "чуковете" спечелиха ФА Къп през далечната вече 1980 година.

Резултатът бе открит от символичните гости от Англия. Уест Хем получи дузпи след близо час игра. А традиционният изпълнител Саид Бенрама матира стража на италианците.

Фиорентина бързо върна паритета. Само 5 мин след гола на Уест Хем тимът от Флоренция изравни чрез Бонавентура, който не остави шансове на Ареола.

В последната минута Уест Хем вкара втори гол, дело на Боуен.

Фиорентина досега в историята си има едно отличие от европейските турнири. През далечната 1961 г "Ла Виола" печели КНК след 2 победи над Рейнджърс.
"Виолетовите" се превърнаха в първият клуб, който записва участие във финалите на 4 различни европейски клубни турнира.

Уест Хем също има един трофей от турнирите на УЕФА, също КНК през 1965 година.

Срещата започна вихрено. И двата тима пробваха по някоя бърза опасна атака, но до сериозно положение пред вратата така и не се стигна.

Деклан Райс застраши опасно вратата на италианците. Халфът се възползва от грешка при изнасянето на Фиорентина. Райс овладя и веднага стреля, но ударът му бе неточен.

В следващите минути Фиорентина успя да установи натиск. В 20-ата минута Лука Йович получи възможност да стреля. Ударът на сръбския национал обаче покрай левия страничен стълб.

Малко след половин час игра се стигна до грозна ситуация. Феновете на Уест Хем започнаха да замерят с каквото намерят по Кристиано Бираги, който се се канеше да изпълни ъглов удар. Капитанът на Фиорентина бе уцелен в главата с пластмасова чаша за бира. А от главата му потече кръв. Това наложи играта да бъде спряна за няколко минути, докато лекарите превързваха главата на капитана на италианците..

В края на първата част Фиорентина вкара. Куаме стреля с глава, Ареола изби, а Йович с глава добута топката зад голлинията.
Съдията обаче забелязаха, че нападателят на Фиорентина е бил в положение на засада и попадението му беше отменено.

Второто полувреме стартира в бавно темпо. Играчите на двата отбора не искаха да рискуват и разчитаха на сигурни отигравания.

Чак в 56-ата минута Фиорентина стигна до първия си точен удар в мача. Куаме стреля от далечна дистанция, но шутът бе слаб, а Ареола бе проблеми хвана топката.

В 62-ата мин англичаните получиха дузпа.

Джаръд Боеун нахлу в наказателното поле и пробва пас, но топката се удари в ръката на Бираги.
Главният рефер бе привикан от ВАР-асистентите сам да реши ситуацията. Реферът Дел Серо Гранде бе категоричен, че е имало нарушение на капитана на "виолетовите" и посочи точката за изпълнение на дузпа. Зад топката застана Бенрама, който не сбърка.

Радостта на бриtанците обаче не трая дълго. Само 5 мин по-късно Фиорентина изравни. Гонсалес свали с глава центриране по диагонала към Джакомо Бонавентура. Полузащитникът овладя с десния крак, след което стреля с левия в левия далечния ъгъл и не остави шансове на Ареола.

Тимът от Флоренция бе напът да направи пълен обрат в 71-ата мин.

Няколко минути по-късно Нико Гонсалес намери Кабрал в наказателното поле. Бразилецът беше с гръб към вратата, но пусна към свободния Мандрагора. Неговият удар обаче профуча извън рамката на вратата на Уест Хем

В 81-ата мин Соучек надскочи Лука Раниери и отклони топката към вратата на Фиорентина. Терачан обаче със сетни усилия спаси.

В края на мача Уест Хем вкара победния гол.

В последната минута играчи на Фиорентина сбъркаха в собствената си половина. Лукас Пакета пусна пас в коридор към Джаред Боуен. Той надбяга бранител на италианците и се озова очи в очи с Терачано. Англичанинът хладнокръвно прати топката покрай стража на "виолетовите" за 2:1.

Фиорентина - Уест Хем 1:2

Голмайстори: 0:1 Бенрама (62); 1:1 Бонавентура (67); Боуен (90)

Стартови състави:

Фиорентина: Пиетро Теракиано, Додо, Никола Миленкович, Лука Раниери, Кристиано Бираги, Джакомо Бонавентура, Софиан Амрабат, Роналдо Мандрагора, Николас Гонзалес, Лука Йович, Кристиан Куаме

Уест Хем: Алфонс Ареола, Владимир Цоуфал, Курт Зума, Емерсон, Найеф Агер, Томаш Соучек, Деклан Райс, Джаред Боуен, Лукас Пакета, Саид Бенрама, Михаил Антонио