Датата 21 декември трябва винаги да бъде отбелязвана от баскетболните фенове, защото именно тогава е създадена играта с оранжевата топка.
На този ден през 1891 година, учителят по физическо в Спрингфийлд, Масачузетц - Джеймс Нейсмит, измисля нов спорт, който да позволява на учениците да спортуват и когато е студено, тъй като се играе на затворено място.
Нарича го „баскетбол” и написва 13 правила на играта, повечето от които продължават да бъдат залегнали и в съвременните правила. Всъщност, баскетболът е единственият спорт в историята, който има официален документ, който свидетелства за създаването му.
„Помня, че по онова време учениците не можеха да излизат навън, заради времето. Събрах ги в салона, разделих ги на два отбора от по 9 души и им дадоха стара футболна топката. Поставих два дървени коша в двата края и им казах, че целта е топката да се вкара в тях”.
„Те веднага харесаха идеята, но се получиха някои контузии, така че въведох нови правила, най-важвното от които бе, че играчите нямат право да тичат с топката в ръце” разказва в интервю през 1939-а Нейсмит.
Новата игра бързо става много популярна и през 1904 година тя вече е сред олимпийските спортове, а понастоящем милиони хора по света я обожават.








Рецепта за пълнени чушки с кремообразен доматен сос
Исторически спад на раждаемостта в Германия - понижи се до 1,32 деца на жена
Как руснаците реагират на кризата с горива: Искам да хвана Путин за раменете и да го разтърся!
Дани Глоувър разкри, че живее с болестта на Алцхаймер
Дмитриев: Истинските европейски лидери искат Русия за свой партньор
Дуа Липа изуми с кадър от ваната
Наследникът на дизела: Може ли HEV да е добър и на дълъг път?
Lamborghini представи най-мощния SUV в историята си
Toyota влиза в бизнеса с летящи коли
Audi A4 получава нова платформа и физически бутони
И Цветомир Вълков стана европейски шампион, България завърши с 4 медала
Кличко: Чакам с нетърпение да се върна за европейското
Оливър Лангуа-Рос срещу Майлс Симсон: само един продължава напред
IBF нареди: Франк Санчес и Мозес Итаума ще спорят за световната титла
Министерският съвет одобри бюджета на НЗОК за 2026 г. и прие отчетите на Kасата за 2025 г.
Стартира спешна дарителска кампания за новородените в болница „Шейново“
Министерството на здравеопазването отпуска 240 нови стипендии за специализация в дефицитни медицински направления
ВМА въведе AI навигация в урологията
Коментари
Напиши коментарНапиши коментар